Maciej Trybuchowski, szef KDPW i KDPW_CCP: Dostawca pierwszego wyboru

Chcemy pozostać dostawcą pierwszego wyboru dla polskich inwestorów, emitentów, uczestników rynku i platform obrotu – mówi Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.

Publikacja: 31.05.2021 07:25

Maciej Trybuchowski, szef KDPW i KDPW_CCP

Maciej Trybuchowski, szef KDPW i KDPW_CCP

Jak pan ocenia swoją pierwszą kadencję jako szef KDPW?

W ostatnich trzech latach zrealizowaliśmy wiele projektów, ale to, z czego jestem najbardziej zadowolony, to ich wspólny mianownik, którym jest rozwój polskiego rynku kapitałowego i zapewnienie naszym uczestnikom dostępu do szerokiego pakietu usług z obszaru posttransakcyjnego. Jest to zgodne z wizją, jaką przyjęliśmy w naszej strategii rozwoju. Wchodząc zaś bardziej w szczegóły – na wyróżnienie zasługuje z pewnością uzyskanie europejskiej autoryzacji KDPW zgodnie z unijnym rozporządzeniem CSDR. Niezwykle istotne dla poprawy bezpieczeństwa i usprawnienia rynku było uruchomienie systemu do obsługi rejestracji niepublicznych papierów wartościowych. Wdrożenie tego rozwiązania uważam za przełomowe dla obrotu instrumentami finansowymi w Polsce. Wprowadziliśmy także rozwiązania ułatwiające komunikację spółek giełdowych z akcjonariuszami, wynikające z dostosowania do regulacji określonych w dyrektywie SRD II. Zakres zmian związanych z wdrożeniem nowych regulacji objął dwa obszary – pierwszy dotyczył zawiadomienia o walnym zgromadzeniu oraz innych zdarzeniach korporacyjnych, wprowadzając jednocześnie konieczne w tym obszarze modyfikacje w aplikacjach WZ oraz eVoting. Drugi z obszarów jest nowością i dotyczy przekazywania spółce informacji o jej akcjonariuszach. Na uwagę zasługuje decyzja ESMA o rozszerzeniu rejestracji repozytorium transakcji KDPW o raportowanie transakcji SFT. Znacząco zwiększyliśmy także skalę działalności repozytorium transakcji EMIR. Z kolei izba rozliczeniowa KDPW_CCP weszła w kolejny obszar rynku finansowego, rozpoczynając rozliczanie transakcji z segmentu kasowego Treasury BondSpot Poland.

W jakich obszarach odczuwa pan niedosyt i pojawia się myśl, że można było zrobić więcej?

Zawsze znajdzie się przestrzeń do zwiększania aktywności, chciałoby się zrobić więcej... ale ograniczają nas czas i zasoby. Podkreślić należy, że wszystkie projekty realizujemy we współpracy z uczestnikami rynku – branżą maklerską, bankami depozytariuszami i emitentami instrumentów finansowych. Jako instytucja zapewniająca infrastrukturę dla rynku kapitałowego, kierujemy się w swoich działaniach dobrem rynku kapitałowego w Polsce, rozumianym jako wspieranie naszych klientów – uczestników KDPW. Źródłem siły polskiego rynku kapitałowego będą zawsze nasi uczestnicy tworzący efektywny, bezpieczny i sprawny rynek przyciągający także kapitał zagraniczny, który wspólnie z kapitałem polskim powinien finansować rozwój polskiej gospodarki.

Ta kadencja przypadała na czas pandemii. Z jednej strony było to oczywiście wielkie wyzwanie, ale z drugiej też pan bardzo często powtarzał, że KDPW jest spółką technologiczną, a te – jak wiadomo – w czasie pandemii przyspieszyły dodatkowo rozwój. Tak było też w waszym przypadku?

Pandemia pozytywnie zweryfikowała w praktyce system zachowania ciągłości działania w grupie KDPW i potwierdziła, że jako organizacja byliśmy przygotowani na sytuację kryzysową. Ostatnie kilkanaście miesięcy nie był jedynie „czasem przetrwania". Zgodnie z przyjętymi planami rozwoju, grupa KDPW wdrożyła wiele istotnych dla rynku finansowego projektów, o których już wspominałem.

Nie da się też ukryć, że pandemia pomogła rynkowi kapitałowemu. Wy również na tym skorzystaliście pod względem finansowym. Co zrobicie z tymi pieniędzmi?

Mogę zapewnić, że bardzo poważnie podchodzimy do zarządzania kosztami. Ponadto, w związku z autoryzacją na podstawie regulacji europejskich oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania, jako podmiotu będącego częścią infrastruktury krytycznej, systematycznie akumulujemy środki pieniężne w celu utrzymywania kapitałów na bezpiecznym poziomie wynikającym z regulacji dotyczących centralnych depozytów. Kapitał ten powinien gwarantować ochronę centralnego depozytu przed ryzykiem operacyjnym, prawnym, przechowywania aktywów, kredytowym czy rynkowym i musi być adekwatny do skali prowadzonej działalności z uwzględnieniem zmieniającej się sytuacji finansowej. Generowane przychody pozwalają nam na pokrycie wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją projektów rozwoju w ramach strategii grupy KDPW na lata 2020–2024. Wiąże się to m.in. ze sporymi wydatkami inwestycyjnymi w obszarze IT. Tylko w tym roku wyniosą one ponad 20 mln zł.

Na pewno pojawią się głosy, że KDPW powinna część pieniędzy oddać rynkowi w formie obniżek opłat. Ta polityka będzie kontynuowana?

Dobro naszych klientów stawiamy zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego prowadzimy dialog z parterami rynkowymi, takimi jak Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Rada Banków Depozytariuszy przy Związku Banków Polskich, Izba Domów Maklerskich czy Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami w celu dostosowania opłat do bieżącej sytuacji rynkowej. Realizując strategię polegającą na zwiększaniu skali działalności, m.in. poprzez dywersyfikację przychodów i wprowadzanie nowych usług, systematycznie obniżamy opłaty pobierane od uczestników, a także wprowadzamy czasowe obniżki opłat w celu pobudzenia wybranych segmentów rynku. Jako kluczowa instytucja infrastruktury ryku kapitałowego staramy się wspierać jego uczestników. Wartość obniżek i zwolnień w opłatach z tytułu świadczonych usług w ostatnich trzech latach wyniosła blisko 26 mln zł.

Ostatnio rada nadzorcza znowu powierzyła panu funkcję prezesa grupy KDPW. Jakie są główne plany i cele na tę kadencję?

Mam zaszczyt prowadzić spółkę podczas kolejnej kadencji. Ponieważ w marcu 2020 r. rada nadzorcza zatwierdziła strategię Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na lata 2020–2024, obecnie pracujemy nad wieloma projektami wynikającymi właśnie z tej strategii. Przygotowujemy portal do prezentacji i sprzedaży danych statystycznych będących w posiadaniu KDPW. Wykorzystujemy do tego nowoczesne narzędzia w zakresie hurtowni danych. Realizujemy również bardzo dużą inicjatywę związaną z wdrożeniem własnego systemu informatycznego do rozliczania transakcji na derywatach OTC oraz systemu do zarządzania ryzykiem rozliczeniowym dla tych instrumentów. W przyszłości dostosujemy swoje systemy informatyczne do nowego systemu giełdowego, nad którym prace prowadzi Giełda Papierów Wartościowych. Unowocześniamy dostęp do naszych systemów informatycznych poprzez budowę interfejsów webowych, obniżając w ten sposób koszty dostępu do tych systemów. W tym roku wprowadzimy także system uwierzytelniania wieloskładnikowego w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostępu do usług grupy KDPW udostępnianych naszym klientom w sieci. Usprawniamy i automatyzujemy nasze procesy wewnętrzne. Prowadzimy także projekty związane z międzynarodową harmonizacją w zakresie systemów rozrachunku papierów wartościowych w ramach inicjatywy Ami-SeCo, dotyczącej wdrażania jednolitych zasad zarządzania zabezpieczeniami w Europie oraz międzynarodowego systemu płatności Target Services. Inicjatywy te mają na celu obniżenie kosztów dostępu uczestników międzynarodowych do krajowych i międzynarodowych systemów rozrachunku. Projekty te realizujemy własnymi siłami. Mamy bardzo dobry zespół informatyków, który dba o spójność rozwiązań w ramach całej grupy KDPW i odnosi sukcesy także na rynku międzynarodowym. Opracowane przez nasz zespół IT komunikaty służące do raportowania transakcji buy-in zostały z sukcesem zatwierdzone przez ISO20022. To pierwsza rejestracja komunikatów, a tym samym wyznaczenie standardu w obszarze raportowania transakcji buy-in, opracowanych od podstaw i z inicjatywy KDPW w ISO20022. Standard opracowany przez KDPW obowiązywał będzie na całym świecie.

Z którymi z waszych produktów łączy pan szczególne nadzieje. Te przygotowane do tej pory mają problem, by przebić się do świadomości uczestników rynku. Mam tutaj na myśli chociażby produkty eVotingowe.

Dla dalszego rozwoju rynku w Polsce niezbędne jest oferowanie pełnego pakietu usług posttransakcyjnych, które oferuje właśnie grupa KDPW, tak aby zatrzymać wysokie kompetencje w Polsce i aby działające na polskim rynku instytucje finansowe i przedsiębiorstwa mogły korzystać z krajowych rozwiązań. Chcemy pozostać dostawcą pierwszego wyboru dla polskich inwestorów, emitentów, uczestników rynku i platform obrotu. W tym celu sukcesywnie wzbogacamy nasz zakres usług. Jedne cieszą się większym zainteresowaniem, inne mniejszym. Dla nas istotne jest, aby nasi klienci – instytucje finansowe i emitenci – w jednym miejscu skorzystać mogli z pełnego zakresu potrzebnych im usług.

Pandemia była tylko „wypadkiem przy pracy", czy faktycznie rynek kapitałowy jako cała infrastruktura doczekały się swojej hossy, która będzie trwała w kolejnych okresach?

Pandemia zmieniła i przewartościowała wiele paradygmatów ekonomicznych i biznesowych. Przyspieszyła procesy cyfryzacji firm, zmieniając modele biznesowe, kanały sprzedaży produktów, ale także usprawniając zdalny dostęp pracowników przedsiębiorstw. W efekcie tego wiele firm dokonało niezbędnych dostosowań, które obniżają koszty ich działalności. To znajdzie wyraz w wynikach finansowych w przyszłości. Z drugiej strony mamy wieloletnią inicjatywę finansowania UE w ramach Funduszu Odbudowy, który ma pomóc w ożywieniu gospodarki Europy po kryzysie wywołanym Covid-19, w ramach którego Polska ma otrzymać znaczące środki. Sądzę, że te działania i procesy pomogą wejść polskiej gospodarce na nowe tory w ciągu najbliższych lat, w czym aktywnie uczestniczyć będą spółki grupy KDPW.

CAŁA ROZMOWA NA PARKIET.COM

Maciej Trybuchowski jest prezesem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych od września 2018 r. 20 maja rada nadzorcza powołała go ponownie na stanowisko szefa tej firmy. Od ponad 20 lat związany z rynkiem kapitałowym. W latach 90. pracował w Ministerstwie Finansów. Od 1995 do 2018 r. związany z branżą maklerską – był m.in. dyrektorem w CDM Pekao, dyrektorem BM Banku BGŻ, a w ostatnich latach prezesem m.in. DM Banku BPS i PGE DM.

Parkiet PLUS
Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Zyski zamienione w straty. Co poszło nie tak
Parkiet PLUS
Powyborcze roszady na giełdach
Parkiet PLUS
Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Unijne regulacje wymuszą istotne zmiany na rynku biopaliw
Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie