Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.01.2022 14:31 Publikacja: 11.01.2022 14:30
Przed Europejskim Bankiem Centralnym stoi w 2022 r. trudne zadanie. Choć nie chce on podnosić stóp procentowych, to musi uporać się z przyspieszającą inflacją
Foto: Shutterstock
Nadchodzące 12 miesięcy w strefie euro nie zapowiada się spokojnie. O ile większość analityków spodziewa się kontynuacji ożywienia gospodarczego i stopniowego przywracania normalności po pandemii, o tyle wielkiemu testowi zostanie poddana polityka Europejskiego Banku Centralnego. Znalazł się on w ostatnich miesiącach w małej grupie banków centralnych, które powstrzymywały się przed zacieśnianiem polityki pieniężnej. W odróżnieniu od Banku Japonii czy Szwajcarskiego Banku Centralnego prowadził taką politykę nie dlatego, że inflacja w Eurolandzie była niska. On trzymał się ultraluźnej polityki, pomimo tego, że inflacja wyraźnie przyspieszyła. W grudniu 2021 r. inflacja HICP (czyli liczona według zharmonizowanego koszyka) w strefie euro wyniosła 5 proc. r./r. W Niemczech doszła wówczas do 5,7 proc., w Hiszpanii do 6,7 proc., a na Litwie aż do 10,7 proc. Nawet kraje, które przez lata były pogrążone w deflacji, nagle zaczęły doświadczać stosunkowo szybkiego wzrostu cen. (Przykładem na to jest Grecja, gdzie w grudniu 2020 r. ceny konsumenckie spadły o 2,4 proc., a rok później wzrosły o 4,4 proc.). EBC utrzymuje jednak swoją główną stopę procentową na poziomie 0 proc., a Christine Lagarde, szefowa unijnego banku centralnego, twierdzi, że są małe szanse na jej podwyżkę w 2023 r. Co prawda wraz z końcem marca ma zostać zakończony „pandemiczny" program skupu aktywów (PEPP), ale kontynuowany ma być inny program skupu (APP), warty 20 mld euro miesięcznie. Zacieśnianie polityki przewidywane na nadchodzące miesiące będzie więc stosunkowo niewielkie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas