Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie

Liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w I kwartale 2024 roku ponad 43 mln, co stanowi wzrost o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z najnowszego raportu NetB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Publikacja: 30.06.2024 15:39

Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie

Foto: Adobe Stock

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) również odnotował wzrost liczby rachunków bankowych z dostępem do bankowości elektronicznej, osiągając na koniec I kwartału łącznie ponad 3,5 mln kont. Liczba MSP korzystających z elektronicznego dostępu do rachunków bankowych przekroczyła 2,5 mln.

23 mln

klientów banków w I kwartale aktywnie korzystało z bankowości internetowej i przynajmniej raz w miesiącu logowało się do niej.

16 mln

osób loguje się przynajmniej raz w miesiącu do aplikacji mobilnej, przy jednoczesnym braku logowania do bankowości elektronicznej. Nazywa się je mobile only.

Liczba klientów banków, którzy aktywnie korzystają z bankowości internetowej i przynajmniej raz w miesiącu logują się do niej, zwiększyła się w I kwartale br. do ponad 23 mln, co stanowi wzrost o blisko 2 proc. w stosunku do IV kwartału 2023 r. Oznacza to, że z bankowości elektronicznej i mobilnej korzysta ponad połowa Polaków. Największy wzrost nastąpił ponownie wśród aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej i wyniósł 3 proc. Takich klientów jest już ponad 22 mln. Blisko 16 mln z nich można nazwać mobile only. Oznacza to, że 72 proc. użytkowników stanowią osoby logujące się przynajmniej raz w miesiącu do aplikacji mobilnej, przy jednoczesnym braku logowania do bankowości elektronicznej.

W odniesieniu do IV kwartału 2023 r. widać 3-proc. wzrost aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych oraz 2-proc. wzrost aktywnych użytkowników mobile only.

– W ostatnim czasie stale obserwujemy rosnącą liczbę użytkowników aplikacji mobilnych oraz klientów aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej. Warto podkreślić, że w porównaniu z poprzednim kwartałem o 15 proc. wzrósł odsetek klientów korzystających z funkcji autoryzacji mobilnej. Co więcej, liczba transakcji z wykorzystaniem tej funkcji jest wyższa o 20 proc. To wyraźnie pokazuje, że Polacy coraz bardziej ufają nowoczesnym, bezpiecznym technologiom bankowym, co z kolei świadczy o ich rosnącej świadomości i gotowości do adaptacji nowych rozwiązań w codziennym zarządzaniu finansami – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP.

Oszczędzanie
Stopy NBP depozytom jeszcze długo nie zaszkodzą. Inflacja tak
Oszczędzanie
Oszczędzanie staje się coraz popularniejsze wśród Polaków
Oszczędzanie
Poduszka finansowa zwiększy liczbę osób, które uważają, że są odporne finansowo
Oszczędzanie
U Polaków lepiej z poduszką bezpieczeństwa niż u Amerykanów
Oszczędzanie
Lokaty terminowe poszły w odstawkę. Liczą się depozyty bieżące
Oszczędzanie
Ograniczenie gotówki sprzeczne z zapisami EBC