– Punkty styku są elementem wpływającym na satysfakcję i lojalność klientów banku. Z naszych analiz wynika, że spośród wszystkich punktów styku najistotniejszym jest oddział. To ciekawe, biorąc pod uwagę fakt, że klienci dzięki rozwojowi technologii rzadziej muszą odwiedzać placówkę. Z drugiej strony widać – nie tylko w branży bankowej - że konsumenci są coraz bardziej wymagający, jeśli chodzi o jakość obsługi, dlatego kiedy już wybierają się do placówki bankowej, chcą być jak najlepiej obsłużeni. Mniej istotnymi komponentami, lecz również ważnymi, są infolinia i bankowość internetowa. Mimo iż średnia ocena punktów styku w porównaniu z poprzednią edycją badania pozostała niemal niezmienna, to wyraźnie widać, w przypadku których banków ocena uległa podwyższeniu, a w przypadku których – obniżeniu – komentuje Grzegorz Sygnowski, kierownik projektu w ARC Rynek i Opinia.
Ocena wizyty w oddziale
Najwyższe oceny klientów w kontekście obsługi w oddziale otrzymał Citi Handlowy, doceniany przez klientów szczególnie ze względu na kulturę pracowników oddziału.
Ocena infolinii
Podobnie jak w przypadku zagregowanej oceny punktów styku liderem jest ING Bank Śląski ze znaczną przewagą nad kolejnym bankiem. Ranking zamykają: BGŻ Paribas oraz Alior Bank, również ze znaczną różnicą wobec banku sąsiadującego z nimi w rankingu. Infolinia jest, zdaniem klientów, mocną stroną BZ WBK. Mimo iż bank otrzymał najniższą ocenę w ogólnym rankingu punktów styku, to akurat pod kątem infolinii jest wśród najlepiej ocenianych instytucji.
Klienci lidera – ING Banku Śląskiego – doceniają jego infolinię przede wszystkim za zrozumiałość przekazywanych przez konsultantów informacji, ich zaangażowanie, rzetelność informacji, a także sprawność i szybkość załatwienia sprawy klienta.
Bankowość internetowa
Średni poziom zadowolenia z bankowości internetowej wzrósł w porównaniu z ubiegłą edycją badania. Kilka banków odnotowało na tym wymiarze wysokie zwyżki zadowolenia klientów. Należą do nich: Eurobank (wzrost o 10 pkt proc.), Raiffeisen Polbank (wzrost o 12 pkt proc.), BGŻ BNP Paribas (wzrost o 21 pkt proc.).
Bankowość mobilna
Podobnie jak w zeszłym roku, liderem jest ING Bank Śląski, którego bankowość mobilna ceniona jest przede wszystkim za łatwość logowania oraz za wygląd i estetykę aplikacji.