W stosunku do poprzedniego kwartału zaobserwowano wzrost w obu kategoriach o odpowiednio 2,16 i 3,06 proc., natomiast w odniesieniu do takiego samego okresu ubiegłego roku zmiana wyniosła 6,37 oraz 10,16 proc.
Również blisko połowa (46 proc.) aktywnych klientów bankowości internetowej to także użytkownicy aplikacji mobilnych. Na koniec III kwartału było ich niemal 7,9 mln. W porównaniu z poprzednim kwartałem liczba użytkowników wzrosła o prawie 9 proc., a od początku roku – o 25 proc. Tym samym kwartalna dynamika wzrostu liczby aktywnych użytkowników bankowości mobilnej znacząco przewyższa tempo przyrostu użytkowników bankowości internetowej, co nie powinno dziwić ze względu na dużą różnicę w dotychczasowym stopniu nasycenia i potencjale rozwoju obu segmentów.
– Nowoczesne technologie w coraz większym stopniu definiują polską bankowość, uważaną za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Zdecydowana większość nowych klientów banków, którzy rozpoczęli korzystanie z usług w ciągu minionych 12 miesięcy, to osoby, które od początku aktywnie korzystają z bankowości internetowej i którym trudno już wyobrazić sobie korzystanie z usług banków w tradycyjnej formie. Wśród wszystkich klientów indywidualnych z BI aktywnie korzysta już 46 proc. W przypadku klientów, którzy podjęli współpracę z bankiem w ciągu ostatniego roku, współczynnik ten wzrasta do ok. 70 proc. – komentuje Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP.