Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.05.2019 05:00 Publikacja: 16.05.2019 05:00
Foto: Adobestock
Natomiast zmniejszyła się liczba będących w obiegu 50- i 20-złotówek. W strukturze banknotów powoli, ale stale, maleje udział 10-, 20- i 50-złotówek. Udział banknotów o nominale 100 zł jest w zasadzie stały, najwięcej przybywa 200-złotówek, najszybciej – 500-złotówek.
Ban centralny na bieżąco uzupełnia zapasy banknotów w bankach, odbierając od nich banknoty zużyte. Z kwartału na kwartał zwiększa się okres, przez który banknoty przebywają na rynku. W I kwartale tego roku było to już 375 dni. Biorąc zatem pod uwagę stany poszczególnych wartości banknotów na rynku, można przypuszczać, że rosnąca inflacja wpływa na zapotrzebowanie. Coraz większe jest ono na banknoty o najwyższych nominałach, mniejsze na niższe wartości. Może się to również wiązać z rozwojem płatności bezgotówkowych – zwłaszcza zbliżeniowych i BLIK-iem – oraz rosnącej liczby akceptujących takie transakcje punktów handlowo-usługowych. To też zapewne powód, dla którego wolniej rosną liczby monet w obiegu (ubyło dwuzłotówek i złotówek). Grosze są natomiast wciąż potrzebne. Cykl życie monety był bardzo długi – wynosił 11 487 dni.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak wynika z badania „Wielkanocny portfel/wydatki Polaków” przeprowadzonego na zlecenie B2 Impact, 43 proc. respondentów stara się oszczędzać na święta, choć dopuszcza pewne ustępstwa. Co piąty trzyma się sztywnego budżetu, a 13 proc. otwarcie deklaruje, że nie zamierza się ograniczać – bo święta to dla nich czas wyjątkowy, kiedy można sobie pozwolić na więcej. Wnioski z badania są aktualne nie tylko w okresie świątecznym – wiele z nich dotyczy codziennych przekonań i postaw wobec zadłużenia i zarządzania budżetem.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Inflacja CPI, inflacja bazowa i ich prognozy, dynamika wzrostu wynagrodzeń nominalnych, spadek cen producenckich, niższy wzrost produkcji przemysłowej – to wszystko silne argumenty za obniżką stóp procentowych.
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Euro jest oficjalną walutą w 20 krajach Unii Europejskiej spośród 27 państw członkowskich UE. Jest to jedyny legalny środek płatniczy w tej strefie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas