Obieg pieniądza: Najszybciej przybywa wysokich nominałów

W obiegu najszybciej przybywa banknotów o nominałach 200 i 500 zł – wynika z danych NBP. W I kwartale liczba banknotów 100-złotowych niemal się nie zmieniła w porównaniu ze stanem na koniec ubiegłego roku, tyle samo było banknotów 10-złotowych.

Publikacja: 16.05.2019 05:00

Obieg pieniądza: Najszybciej przybywa wysokich nominałów

Foto: Adobestock

Natomiast zmniejszyła się liczba będących w obiegu 50- i 20-złotówek. W strukturze banknotów powoli, ale stale, maleje udział 10-, 20- i 50-złotówek. Udział banknotów o nominale 100 zł jest w zasadzie stały, najwięcej przybywa 200-złotówek, najszybciej – 500-złotówek.

Ban centralny na bieżąco uzupełnia zapasy banknotów w bankach, odbierając od nich banknoty zużyte. Z kwartału na kwartał zwiększa się okres, przez który banknoty przebywają na rynku. W I kwartale tego roku było to już 375 dni. Biorąc zatem pod uwagę stany poszczególnych wartości banknotów na rynku, można przypuszczać, że rosnąca inflacja wpływa na zapotrzebowanie. Coraz większe jest ono na banknoty o najwyższych nominałach, mniejsze na niższe wartości. Może się to również wiązać z rozwojem płatności bezgotówkowych – zwłaszcza zbliżeniowych i BLIK-iem – oraz rosnącej liczby akceptujących takie transakcje punktów handlowo-usługowych. To też zapewne powód, dla którego wolniej rosną liczby monet w obiegu (ubyło dwuzłotówek i złotówek). Grosze są natomiast wciąż potrzebne. Cykl życie monety był bardzo długi – wynosił 11 487 dni.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
RPP zaskoczyła obniżką stóp procentowych, a bankom w to graj
Oszczędzanie
Płacenie gotówką za granicą Polakom nie przeszkadza, bo ją lubią
Oszczędzanie
Konsumpcja może wzrosnąć kosztem dynamiki oszczędności
Oszczędzanie
Amerykańskie oszczędności dają wyższe zyski niż polskie
Oszczędzanie
Coraz więcej chętnych do korzystania z płatności cyfrowych
Oszczędzanie
Inflacja coraz niżej i część Polaków nie zamierza ograniczać wydatków