Z II edycji indeksu bezpieczeństwa finansowego Nest Banku wynika, że poczucie bezpieczeństwa finansowego ma 64 proc. Polaków, o 12 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku. Po raz kolejny najwyższy poziom poczucia bezpieczeństwa wykazali mieszkańcy dużych miast (68 proc. w 2019 r., o 5 pkt proc. więcej niż w ubiegłym) oraz osoby z wyższym wykształceniem (62 proc. w 2019 r., również o 5 pkt proc. więcej niż w ub.r.).
Przyszłość budzi obawy
Polacy czują się obecnie bezpiecznie z finansami, jednak równocześnie coraz bardziej obawiają się o finansową przyszłość. Takie obawy deklaruje już 56 proc. z nas, o 15 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku.
– Wbrew pozorom rosnąca obawa o finansową przyszłość może być dobrym przejawem. Może ona oznaczać, że lepiej rozumiemy zagadnienia finansowe i niepewność stałego przychodu w przyszłości. Jak pokazuje nasze badanie, aż 79 proc. z nas rozmawia z rodziną i znajomymi na temat pieniędzy. Natomiast dane CBOS wskazują, że już 55 proc. polskich gospodarstw domowych posiada oszczędności. Coraz częściej rozmawiamy o pieniądzach, coraz częściej oszczędzamy na przyszłość, a więc zamiast myśleć, że „jakoś to będzie", dokonujemy świadomych wyborów finansowych – mówi Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor zarządzająca obszarem bankowości przedsiębiorstw i finansowania Nest Banku.
Banki są bezpieczne
Polacy ufają, że produkty oferowane przez banki są bezpieczne. O bezpieczeństwo swoich środków ulokowanych w banku nie martwi się 81 proc. badanych – o 4 pkt proc. więcej niż rok temu. Przypomnijmy, że z badania reputacji sektora bankowego przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich wynika, że 87 proc. Polaków ufa bankowi, któremu powierzyło swoje środki, a 83 proc. także doradzającemu pracownikowi tej instytucji. Ponadto 81 proc. klientów uważa za bezpieczne płatności dokonywane za pomocą karty płatniczej, a płatności zbliżeniowe za bezpieczne uważa 67 proc. badanych. Z kolei 75 proc. jest przekonanych o bezpieczeństwie zdeponowanych w banku pieniędzy.
– W ciągu ostatnich siedmiu lat banki w Polsce dokonały bardzo istotnej poprawy w obszarze społecznej oceny reputacji. Z poziomu 21 punktów i reputacji określanej jako przeciętna – na pograniczu złej – przeszły do punktu, w którym na ogólnym poziomie reputację ocenia się jako dobrą i także najlepszą wśród innych branż świadczących usługi masowe, takich jak firmy telekomunikacyjne, ubezpieczyciele, firmy pożyczkowe czy SKOK – wskazuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.