Jednocześnie, jak wynika z analiz pracowni badawczej Kantar TNS, pierwsza aktywność bankowa jest podejmowana przez tzw. pokolenie Z (czyli osoby urodzone po 1995 r.) o wiele wcześniej niż jeszcze dekadę temu. Dziś 80 proc. najstarszych nastolatków posiada już konto osobiste, podczas gdy w 2009 r. było ich jedynie 40 proc.
Zgodnie z prawem własne konto bankowe można posiadać od momentu ukończenia 13. roku życia. Wówczas, po osiągnięciu przez dziecko ograniczonej zdolności do czynności prawnych, czyli również zarządzania swoimi pieniędzmi, rodzic może mu otworzyć rachunek. Z badań ZBP wynika, że brak opłat za prowadzenie rachunku oraz za wydanie i korzystanie z karty debetowej to kluczowe czynniki dla klienta zakładającego pierwsze konto dla swojego dziecka wskazywane odpowiednio przez 95 i 73 proc. badanych. Mniej istotne są dedykowane programy oszczędnościowe (26 proc.) czy system wspierający edukację finansową dziecka (8 proc.).
Ludzie młodzi coraz częściej traktują aplikacje bankowe jako standardowe do pobrania obok aplikacji muzycznych czy społecznościowych. 43 proc. osób w wieku 15–24 lat zadeklarowało skorzystanie z bankowości mobilnej w ciągu ostatniego miesiąca. To wynik o 2 pkt proc. wyższy niż w przypadku tzw. pokolenia X (czyli osób urodzonych po 1965 r.).
Młodzi Polacy jeszcze chętniej korzystają z bankowości internetowej – w ciągu ostatniego miesiąca z internetowego serwisu transakcyjnego swojego banku skorzystało 61 proc. ankietowanych. Najmłodsi klienci banków aż w 57 proc. określili swoje doświadczenia z nimi jako zdecydowanie lub raczej pozytywnie, co jest wynikiem o 6 pkt proc. powyżej średniej.