Natomiast w II kwartale zmniejszyła się liczba aktywnych kart płatniczych, tj. takich, którymi w ciągu ostatniego kwartału dokonano co najmniej jednej transakcji gotówkowej bądź bezgotówkowej. Na koniec czerwca liczba aktywnych kart wyniosła 27,6 mln, co stanowi 65,6 proc. kart wydanych klientom (zarówno biznesowym, jak i prywatnym). Oznacza to, że blisko dwie piąte wydanych w Polsce kart płatniczych pozostaje nieaktywnych. Liczba aktywnych kart płatniczych w porównaniu z końcem marca zwiększyła się o 165 tys. (0,6 proc.). Udział kart aktywnych w ich ogólnej liczbie pozostaje od dwóch lat na dość stabilnym poziomie, wahając się pomiędzy 64,1 proc. w III kwartale 2017 r. a 66,9 proc. w IV kwartale 2018 r.
Tak jak dotychczas wśród wydanych kart największy udział (79,6 proc.) miały karty debetowe, których na koniec czerwca było 33,5 mln. Na drugiej pozycji (13,9 proc.) znalazły się karty kredytowe w liczbie 5,8 mln. Karty przedpłacone, których na koniec czerwca było w obiegu 2,5 mln, posiadały 6 proc. udziału w rynku. Najmniej liczną kategorią są karty obciążeniowe, których w obiegu było 232 tys., co stanowiło 0,6 proc. rynku.
Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec czerwca było ich 36,1 mln. W porównaniu z I kwartałem ich liczba zwiększyła się o 698 tys. Na koniec II kwartału ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych wynosił 85,7 proc. (w poprzednim kwartale było to 84,9 proc.).