W grudniu, tak jak w ubiegłych latach, CBOS zapyta Polaków o zadowolenie z życia, o to, co daje im satysfakcję. W ubiegłym roku zadowolenie z warunków materialnych deklarowało 67 proc. ankietowanych. Zdecydowanie rzadziej czerpali satysfakcję z wysokości dochodów i sytuacji finansowej. Jedna trzecia (34 proc.) była z nich zadowolona, 25 proc. niezadowolona, a 36 proc. określiło swoją satysfakcję z dochodów jako przeciętną. Pomimo takich ocen Polacy oszczędzają. Jakiekolwiek oszczędności deklaruje około 70 proc. mieszkańców naszego kraju. A czy będą dalej odkładać?
Zaoszczędzą
30,2 proc. polskich gospodarstw domowych, biorących udział w badaniu Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH „Sytuacja na rynku consumer finance" uważa, że w nadchodzącym roku zdoła zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze. To o jedną trzecią więcej niż przed rokiem i prawie trzykrotnie więcej niż przed dziesięciu laty. Polacy oszczędzają też coraz więcej – średnio 14 proc. swych dochodów (wobec 11,8 proc. przed rokiem). Niestety, wciąż niewiele osób odkłada na emeryturę - deklaruje to około 11 proc. respondentów.
Wyniki prowadzonego co kwartał badania ZPF i IRG SGH wskazują na wyraźny trend wzrostowy odsetka respondentów uważających, że z bardzo dużym lub dość dużym prawdopodobieństwem zdołają zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze w nadchodzącym roku. Dziś to już 30,2 proc. badanych. Jednocześnie widoczny jest spadek odsetka tych, którzy nie planują oszczędzać. Obecnie jest ich 18,4 proc., podczas gdy jeszcze przed rokiem było ich 27,3 proc. Wśród pesymistów nastąpiło jednocześnie przesunięcie do „znikomego" prawdopodobieństwa, co też stanowi poprawę w tym zakresie.
Kto odkłada?
Tak dobre prognozy w zakresie oszczędzania są między innymi wynikiem opinii respondentów, że obecnie, uwzględniając ogólną sytuację ekonomiczną Polski, jest korzystny klimat do oszczędzania. To opinia 46 proc. respondentów – o 5 pkt proc. więcej niż przed rokiem.
Polskie gospodarstwa domowe coraz lepiej oceniają także swoją obecną sytuację finansową. Odsetek tych, którzy wpadają w długi wyniósł w III kwartale 2019 r. 5,3 proc. wobec 7,6 proc. przed rokiem. Odsetek gospodarstw domowych które „nieco oszczędzają", jest na wysokim poziomie – dziś to 49,3 proc. (wobec 48,8 proc. przed rokiem). Odsetek tych, którzy „dużo oszczędzają" wyniósł ok. 3,8 proc. Łącznie więc 53 proc. respondentów deklaruje zdolność do oszczędzania (przed rokiem 51,4 proc.). Co ciekawe, odsetek tych, którzy oceniają, że przejadają oszczędności, lekko zwiększył się w stosunku do wskazań sprzed roku. Dziś to 10,2 proc., a przed rokiem – 9 proc.