Na jaki cel Polacy odkładają pieniądze? Aż 70 proc. oszczędza na niespodziewane wydatki, a blisko połowa na wypadek utraty pracy lub innego źródła zarobków, co pokazuje przezorność polskich konsumentów. – Wydaje się, że fakt, iż jesteśmy w gorszej sytuacji finansowej niż konsumenci z zachodniej części Europy – np. możemy liczyć na relatywnie niższe zarobki – motywuje nas najbardziej do oszczędzania. To zjawisko odzwierciedlają dane widniejące w European Consumer Payment Report – podkreśla Krzysztof Krauze, prezes Intrum w Polsce.
Jednak aż 65 proc. ankietowanych przyznaje, że nie zadowala ich kwota, którą mogą odkładać co miesiąc. – Niekoniecznie musi świadczyć to o zasobności portfeli Polaków, ale np. o naszych ambitnych planach, co do oszczędzania w perspektywie długoterminowej. Mamy wiele celów, dla których oszczędzamy gotówkę: chęć kupienia domu lub mieszkania, podróżowania, pomocy finansowej naszym dzieciom i wnukom, zapewnienie sobie godnego życia na emeryturze itp. – dodaje Krzysztof Krauze.
Zmiana struktury
Na koniec października Polacy zgromadzili w bankach niemal 819 mld zł oszczędności. Przeważały depozyty bieżące – ponad 520 mld zł. Niestety, nie wiadomo, jaki udział w tej kwocie mają konta oszczędnościowe – a te można traktować jako depozyty terminowe. Z klasycznych lokat terminowych klienci korzystają coraz rzadziej ze względu na coraz mniej atrakcyjne oprocentowania. W przypadku kont oszczędnościowych odsetki – poza promocjami – również nie są zbyt zachęcające, jednak ogromną zaletą jest możliwość wycofania części lub całości środków w dowolnym terminie bez utraty odsetek.
Nie zmienia to faktu, że trzymanie pieniędzy w bankach nie jest już od dłuższego czasu korzystne – jeszcze tylko promocyjne lokaty nie przynoszą realnej straty. To jednak zmieni się wraz z prognozowanym wzrostem inflacji.
Kłopoty z rachunkami
Intrum publikuje siódmą już edycję raportu European Consumer Payment Report, który bada podejście konsumentów z 24 krajów Europy do wydawania pieniędzy, oszczędzania i stan ich wiedzy w obszarze finansów osobistych. Jak na tle Europejczyków wypadają Polacy?