Największe polskie banki apelują do Polaków o ostrożność i nieodpowiadanie na fałszywe SMS-y rozsyłane przez oszustów rzekomo w imieniu banków. Na przykład PKO BP informuje, że jego klientom ktoś rozsyła fałszywe wiadomości nakłaniające do zalogowania się na stronach kontrolowanych przez oszustów. Bank apeluje, aby nie klikać w przesłane linki. Tak wygląda przykładowy fałszywy SMS wysyłany do klientów banków:
Także BNP Paribas Bank Polska ostrzega swoich klientów, że ktoś rozsyła im SMS-y informujące o blokadzie środków i zachęcające do logowania się na nieautoryzowanych przez BNP Paribas Bank Polska stronach internetowych. „Jest to próba wyłudzenia. Prosimy nie klikać w przesłane linki" – ostrzega bank.
Santander Bank Polska ostrzega klientów, że sytuacja związana z koronawirusem stała się okazją dla przestępców. Bank otrzymujemy informacje, że wysyłane są SMS-y, w których jesteście zachęcani do kliknięcia w link, kierujący do informacji o rzekomych działaniach antykryzysowych. Jedną z fałszywych informacji jest np. prośba o kliknięcie w link i zalogowanie się na fałszywej stronie bankowości w celu „niedopuszczenia do przekazania swoich środków do rezerw krajowych NBP". Bank przypomina, żę nigdy nie prosi o logowanie się do bankowości internetowej poprzez wysyłanie linków w wiadomości SMS lub e-mail.
Ostrzega także mBank przytaczający treść fałszywych SMS-ów takich jak te: „na mocy specjalnych rozporządzeń prawnych bank może przekazać część Twoich środków do rezerw państwowych" albo „musisz opłacić specjalne składki" czy „możesz odebrać pieniądze od państwa" itd. mBank ostrzega, że w takich wiadomościach może znajdować się link, który skieruje klienta na fałszywą stronę internetową. W ten sposób cyberprzestępcy próbują przejąć jego dane do logowania do banku, w tym kody autoryzacyjne. Bank apeluje, aby nigdy nie logować się do banku czy integrtora płatności z linków wysyłąnych w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. Przypomina, aby uważnie czytać wszystkie SMS-y, nie tylko te z banku. „Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy lub gdy dane przelewu są nieprawidłowe, nie wpisuj na stronie kodu autoryzacyjnego. Nikomu nie podawaj takiego kodu. Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z przesłanych linków od nadawców, których nie znasz. Jeśli na podejrzanej stronie podałeś swoje dane do logowania – jak najszybciej zmień je" – dodano.