Open banking | PKO BP wprowadza w swojej aplikacji IKO zapowiadaną wcześniej otwartą bankowość. Już niedługo mają zostać podłączone rachunki w Alior Banku, w tym T-Mobile Usługi Bankowe, Santander Banku Polska oraz Inteligo. Takie rozwiązania mają już Alior, ING BSK, Bank Millennium i Santander. Wkrótce ma się ono pojawić się także w Banku Pekao. Kolejnym krokiem w rozwoju open bankingu jest umożliwienie zlecania we własnym systemie przelewów z rachunków w innych bankach. Banki umożliwiają także potwierdzanie zdolności kredytowej za pomocą historii transakcji na innych kontach oraz weryfikowanie tożsamości w procesie kredytowym.
Odsetki w dół | Bank Credit Agricole zmienił oprocentowanie lokaty dynamicznej. Stopą bazową jest miesięczny WIBOR, do którego dodawana jest ujemna marża. Za pięć miesięcy utrzymywania lokaty klient otrzymuje 0,01 proc., dwa następne – 0,03 proc., trzy kolejne 0,08, jeden miesiąc 0,13 proc. i ostatni – 0,23 proc.
Szybszy kredyt | Bank BNP Paribas wprowadza pierwszą usługę otwartą na bankowość dla klientów produktów Personal Finance. Nowa usługa pozwoli klientom indywidualnym szybciej potwierdzić tożsamość w procesie kredytowym online. Początkowo będzie dostępna w sklepach internetowych, w których bank finansuje zakupy na kredyt. Dotychczas potwierdzeniem był przelew złotowy. Teraz wystarczy, że klient zaloguje się do banku i wyrazi zgodę na przekazanie danych z konta. Dzięki temu klient będzie mógł zawrzeć umowę kredytową w czasie rzeczywistym.
Metoda „na cenę" | Uwaga na „superokazje". Przestępcy publikują w internecie ogłoszenia sprzedaży różnych urządzeń, np. telefonów – ostrzega Santander Bank Polska. Niską ceną próbują zdobyć uwagę kupującego. W ogłoszeniu zamieszczają prawdziwe zdjęcia, „pożyczone" z portali aukcyjnych. Dodatkowo może pojawić się informacja o tym, że kontakt ze sprzedawcą możliwy jest tylko przez SMS. Zainteresowanemu ofertą „sprzedawca" wysyła link do strony, na której należy zapłacić za przedmiot. W rzeczywistości trafia się na fałszywą stronę banku.
Lokata z funduszem | To propozycja mBanku. Minimalna kwota inwestycji to 5 tys. zł, maksymalna – 1 mln zł. 30 proc. zainwestowanych środków trafia na oprocentowaną w wysokości 2 proc. sześciomiesięczną lokatę, 70 proc. trafia albo na jedną z trzech gotowych strategii inwestycyjnych albo do pięciu wybranych przez klienta funduszy.