W większości światowych gospodarek odnotowano znaczący wzrost podaży pieniądza w postaci banknotów. W ten trend wpisuje się również Polska, gdzie wartość gotówki w obiegu od początku roku – według Narodowego Banku Polskiego – wzrosła o ponad 27 proc. W tym samym czasie w USA odnotowano wzrost na poziomie 15 proc., a w strefie euro o około 12 proc. – wynika z danych VoxEU. Co więcej, nie wiązał się on z odpływem bankowych depozytów – w przypadku naszego kraju depozyty gospodarstw domowych wzrosły o 7 proc., a przedsiębiorstw niefinansowych aż o 15 proc., przy czym niebagatelny wpływ na ten wynik miała tarcza finansowa PFR.