Podwyżki stóp głównych banków centralnych

Kolejny wzrost cen akcji w USA nie przekonał zbytnio amerykańskich inwestorów indywidualnych. Trwa przewaga niedźwiedzi nad bykami.

Publikacja: 02.02.2023 21:00

Wojciech Białek analityk, Oanda TMS Brokers

Wojciech Białek analityk, Oanda TMS Brokers

Foto: materiały prasowe

Seria zgodnych z oczekiwaniami podwyżek wysokości podstawowych stóp procentowych, do której doszło w środę (Fed) i czwartek (Bank of England, Europejski Bank Centralny), nie zaszkodziła na razie koniunkturze na rynku akcji. W USA pod podwyżce oprocentowania funduszy federalnych wzrosły o 0,25 pkt proc. do najwyższego od 2007 roku przedziału 4,5–4,75 proc. S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły do najwyższego poziomu. W tyle pozostawała średnia przemysłowa Dow Jonesa, która nie pokonała poziomów maksimów ze stycznia i grudnia. Zwyżkował w czwartek po południu po podwyżce stóp w Wielkiej Brytanii również FTSE 100, ale pozostawał poniżej poziomu styczniowego maksimum, które wyznaczone zostało na poziomie minimalnie niższym niż historyczny szczyt tego indeksu ustanowiony w 2018 roku. Główne indeksy rynków akcji strefy euro po decyzji EBC o podwyżce stóp o 0,5 pkt proc. (podobna jest oczekiwana w marcu) osiągnęły najwyższy poziom od lutego ub.r.

Jednym z silniejszych w czwartek po południu głównych indeksów giełdowych Europy była WIG20, który po 15.00 zwyżkował ponad 2,3 proc., pozostając jednak poniżej poziomów swoich styczniowych maksimów.

Wyraźnie spadały w czwartek rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych. Rentowności amerykańskich i polskich dziesięciolatek próbowały atakować poziomy swoich styczniowych minimów.

Po środowej decyzji FOMC kurs EUR/USD wyszedł powyżej – najwyższego od kwietnia ub.r. – poziomu 1,10, ale później wrócił poniżej niego. Spadający od października 2022 kurs amerykańskiego dolara do szwajcarskiego franka osiągnął w czwartek najniższy poziom od sierpnia 2021. Na wykresie kursu USD/CHF widać opuszczoną dołem w grudniu 2022 formację „podwójnego szczytu” formowaną od kwietnia 2022. Rozmiary tej formacji sugerują kontynuację zniżki do okolic poziomu 0,88 (z 0,91 obecnie).

Trwał krach na rynku gazu ziemnego w USA, gdzie ceny kontraktów na ten surowiec energetyczny na NYMEX-ie spadła w tym tygodniu do najniższego poziomu od dwóch lat.

Kolejny wzrost cen akcji w USA nie przekonał zbytnio amerykańskich inwestorów indywidualnych. Przewaga „niedźwiedzi” nad „bykami” utrzymała się 43. tydzień z rzędu (to oczywiście kolejny historyczny rekord długości okresu dominacji pesymistów odnośnie do koniunktury na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych w okresie następnych sześciu miesięcy nad optymistami). W Polsce wartość analogicznego wskaźnika sentymentu publikowanego przez SII, która dwa tygodnie tego osiągnęła jedną z czterech najwyższy w historii wartości, lekko spadła drugi raz z rzędu.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum