Seria zgodnych z oczekiwaniami podwyżek wysokości podstawowych stóp procentowych, do której doszło w środę (Fed) i czwartek (Bank of England, Europejski Bank Centralny), nie zaszkodziła na razie koniunkturze na rynku akcji. W USA pod podwyżce oprocentowania funduszy federalnych wzrosły o 0,25 pkt proc. do najwyższego od 2007 roku przedziału 4,5–4,75 proc. S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły do najwyższego poziomu. W tyle pozostawała średnia przemysłowa Dow Jonesa, która nie pokonała poziomów maksimów ze stycznia i grudnia. Zwyżkował w czwartek po południu po podwyżce stóp w Wielkiej Brytanii również FTSE 100, ale pozostawał poniżej poziomu styczniowego maksimum, które wyznaczone zostało na poziomie minimalnie niższym niż historyczny szczyt tego indeksu ustanowiony w 2018 roku. Główne indeksy rynków akcji strefy euro po decyzji EBC o podwyżce stóp o 0,5 pkt proc. (podobna jest oczekiwana w marcu) osiągnęły najwyższy poziom od lutego ub.r.

Jednym z silniejszych w czwartek po południu głównych indeksów giełdowych Europy była WIG20, który po 15.00 zwyżkował ponad 2,3 proc., pozostając jednak poniżej poziomów swoich styczniowych maksimów.

Wyraźnie spadały w czwartek rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych. Rentowności amerykańskich i polskich dziesięciolatek próbowały atakować poziomy swoich styczniowych minimów.

Po środowej decyzji FOMC kurs EUR/USD wyszedł powyżej – najwyższego od kwietnia ub.r. – poziomu 1,10, ale później wrócił poniżej niego. Spadający od października 2022 kurs amerykańskiego dolara do szwajcarskiego franka osiągnął w czwartek najniższy poziom od sierpnia 2021. Na wykresie kursu USD/CHF widać opuszczoną dołem w grudniu 2022 formację „podwójnego szczytu” formowaną od kwietnia 2022. Rozmiary tej formacji sugerują kontynuację zniżki do okolic poziomu 0,88 (z 0,91 obecnie).

Trwał krach na rynku gazu ziemnego w USA, gdzie ceny kontraktów na ten surowiec energetyczny na NYMEX-ie spadła w tym tygodniu do najniższego poziomu od dwóch lat.

Kolejny wzrost cen akcji w USA nie przekonał zbytnio amerykańskich inwestorów indywidualnych. Przewaga „niedźwiedzi” nad „bykami” utrzymała się 43. tydzień z rzędu (to oczywiście kolejny historyczny rekord długości okresu dominacji pesymistów odnośnie do koniunktury na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych w okresie następnych sześciu miesięcy nad optymistami). W Polsce wartość analogicznego wskaźnika sentymentu publikowanego przez SII, która dwa tygodnie tego osiągnęła jedną z czterech najwyższy w historii wartości, lekko spadła drugi raz z rzędu.