Wczorajsza obrona poziomu 1,41 zakończyła się zdecydowanym wzrostem kursu EUR/USD do lokalnego maksimum na poziomie 1,4331. W sesji azjatyckiej poziom ten został ponownie przetestowany, a następnie pojawiła się niewielka korekta spadkowa. Ostatecznie dziś rano znajdujemy się nieznacznie pod poziomem 1,43. Dziś rozpoczyna się tradycyjna końcówka pierwszego tygodnia miesiąca, gdy na rynek napływają z jednej strony dane o amerykańskim rynku pracy, a z drugiej Europejski Bank Centralny ogłasza swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Dlatego najbliższe parę dni pokaże, czy możliwe są dalsze wzrosty, czy nadszedł czas na realizację zysków.
[b]Para USD/PLN ponownie przy minimum[/b]
Im wyżej znajduje się kurs EUR/USD tym lepiej dla pary USD/PLN, która mimo wczorajszego wyskoku dziś znajduje się ponownie w okolicach niedawnego minimum. Obecnie kurs wynosi 3,1209, ale nie jest pewne, czy przebijemy się jeszcze zdecydowanie niżej. Gorzej z kolei wygląda sytuacja na EUR/PLN, który nie reaguje tak żywo na umocnienie eurodolara, gdyż pozostaje nadal ponad poziomem 4,45. Aktualnie kurs wynosi 4,4603, a niepewność co do przyszłości EUR/USD powoduje, że istnieje ryzyko kontynuacji osłabienia złotego.
[b]Szacunki ADP[/b]
Dziś na rynek napłynie spora dawka nowych publikacji makro. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 10:00 i będzie dotyczyła indeksu PMI dla sektora usługowego w Strefie Euro. Spodziewamy się, że wyniesie on 44,7 pkt., czyli zostanie utrzymany na poziomie wskazanym przez dane wstępne. Następnie o 11:00 poznamy drugi odczyt dynamiki PKB ze Strefy Euro. Również w tym przypadku rynek oczekuje potwierdzenia poprzedniego odczytu na poziomie -4,6% r/r. O tej samej porze napłyną jeszcze dane o inflacji PPI, która ma wynieść -4,4% r/r (poprzednio -3,1%). Godzina 14:15 to publikacja szacunków ADP dotyczących zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Inwestorzy spodziewają się, że w tym miesiącu wyniesie ona -520 tys. (poprzednio -491 tys.). Pozostałe wiadomości pojawią się o godzinie 16;00 i będą to indeks ISM dla sektora usługowego (oczekiwany jest wzrost z 43,7 pkt. do 45 pkt.), a także dynamika zamówień fabrycznych, która ma wynieść 0,9% m/m. Na koniec sesji europejskiej zaplanowane jest również wystąpienie Bena Bernanke, który będzie mówił o bieżącej sytuacji gospodarczej i jej perspektywach, dlatego wypowiedź ta może mieć wpływ na zachowanie kursów walutowych.