Euro osłabiło się już o 1.1%% do dolara po osiągnięciu najwyższego od grudnia zeszłego roku poziomu 1.4337 i a funt o 0.9% do dolara po osiągnięciu 7-miesięcznego szczytu na poziomie 1.6661. Euro osłabiło się do funta o 0.5% do najniższego od początku grudnia poziomu 85.77 pensów.
Oficjele związani z azjatyckimi bankami powiedzieli agencji Reuters, że największe azjatyckie banki centralne uważają, że nawet jeśli zostanie obniżony rating dla USA, to Chiny, Japonia, Indie i Korea Południowa nie zmienią swojej polityki związanej z rezerwami walutowymi, ponieważ nie ma obecnie alternatywy dla płynności jaką daje amerykański dolar. Te 4 azjatyckie krają kontrolują około połowy światowych rezerw walutowych. Informacja ta wpływa pozytywnie na notowania dolara, gdyż umacnia jego postrzeganie jako bezpiecznej waluty, nawet w przypadku obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych.
Euro wzmocniło straty po tym jak ogłoszono negatywną rewizje PKB strefy euro za I kwartał tego roku. Europejska gospodarka skurczyła się o 4.8% rok od roku, co było rewizją 4.6% spadku, na co największy wpływ miał znaczny spadek eksportu i inwestycji. Eurostat potwierdził, że liderem spadku były Niemcy, których gospodarka skurczyła się o 6.9%. Dane te mogą sugerować ewentualną dalszą obniżkę stóp procentowych, pomimo że większość analityków uważa, że cykl obniżek w strefie euro skończył się po ostatniej obniżce stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu 1%.
Wcześniej rano funt umocnił się do 7-miesięcznego szczytu do dolara i 6-miesiecznego szczytu do euro wsparty przez inwestorów kupujących postrzegane za „ryzykowne” waluty i wierzących w nadchodzące ożywienie światowej gospodarki. Funt jest jedną z walut która zyskała najmocniej w ostatniej fali wzrostowej na globalnych rynkach akcji. Również Nationwide Building Society dodatkowo wsparła funta ogłaszając w nocy wyniku sondażu, w których brytyjskie zaufanie konsumentów wzrosło do najwyższego od 6 miesięcy poziomu.
Z technicznego punktu widzenia para EURUSD jest w trendzie wzrostowym kierując się w stronę szczytu z 29 grudnia na 1.4364. Jego ewentualne przebicie oznaczałoby wzrost w stronę 1.4719 – szczytu z 18 grudnia. Krótkookresowe wsparcie znajduje się na 1.4188, a kolejne na 1.4051. Para GBPUSD znajduje się w silnym trendzie wzrostowym kierując się w stronę 1.6672 a potem 1.6830 – 50% poziom Fibonacci długoterminowego trendu spadkowego. Krótkoterminowy poziom wsparcia jest na 1.6326. Para EURGBP wzmocniła trend spadkowy po przebiciu 0.8638 - minimum z 10 lutego. Kolejnym poziomem do osiągnięcia jest 0.8579.