"Można odnieść wrażenie, iż inwestorzy nieco się ostatnio pogubili. W efekcie nie reagują już na dalsze spadki giełdowych indeksów i surowców na rynkach światowych, które są tłumaczone wczorajszym komunikatem FED" - poinformował Marek Rogalski, analityk DM BOŚ SA.
Według niego, z kolei przejściowy spadek notowań EUR/USD w okolice 1,39 tylko nieznacznie przełożył się na wzrost kursu USD/PLN. Złoty w większym stopniu zaczyna naśladować to, co dzieje się z pozostałymi walutami naszego regionu, uważa analityk. A tutaj nieznacznie na wartości straciła czeska korona, po tym jak tamtejszy bank centralny zaskoczył inwestorów utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie, silny natomiast pozostał węgierski forint.
"Wydaje się jednak, iż inwestorzy zaczynają zdawać sobie sprawę z faktu, iż złoty jest niedowartościowany na tle innych walut (spekulacje te wzmogła wczorajsza wypowiedź przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego) i tylko czekają na okazję, aby rozpocząć większe zakupy. Niestety scenariusz ten blokowany jest przez spadające giełdowe indeksy i powoli, ale jednak umacniającego się dolara" - czytamy w jego komentarzu.
Z danych makroekonomicznych, które zostały dzisiaj opublikowane warto zwrócić uwagę na informacje naszego Głównego Urzędu Statystycznego nt. dynamiki sprzedaży detalicznej w maju (1,1 proc. r/r) i stopy bezrobocia (10,8 proc.). To minimalnie lepsze odczyty, choć nie na tyle, aby wygenerować jakiś większy optymizm na rynku.
Z kolei o godz. 11:00 opublikowane zostały dane o nowych zamówieniach w europejskim przemyśle w kwietniu (spadek wyniósł 1,0 proc. m/m i 35,5 proc. r/r i był wyższy od prognozowanego).