Polska pozyska 2 mld USD z emisji obligacji

Polska pozyska 2 miliardy dolarów z emisji 10-letnich obligacji denominowanych w dolarze, które uplasowała we wtorek, poinformował jeden z organizatorów emisji, Citigroup.

Publikacja: 07.07.2009 12:46

Polska pozyska 2 mld USD z emisji obligacji

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Denominowane w dolarach obligacje wyceniono na 290 punktów bazowych powyżej rentowności obligacji skarbowych USA.

Organizatorami emisji są Citi, Barclays i HSBC.

[ramka][b]Stefan Gruenwald, zarządzający w Raiffesen Capital Management w Wiedniu:[/b]

W ostatnich tygodniach widzieliśmy, że wszystkie emisje krajów o stabilnych fundamentach na rynkach wschodzących cieszyły się dużym powodzeniem. Wynikało to z tego, że poprzednio rynek wyceniał zbyt negatywny scenariusz dla tych rynków. (...) Trzeba rozróżnić pomiędzy "dobrymi" a "złymi" krajami, a w tym porównaniu Polska jest "dobrym" krajem o stabilnych fundamentach. Baza inwestorska dla obligacji denominowanych w dolarach na rynkach globalnych jest znacznie większa niż dla obligacji denominowanych euro, co zapewne przyczyniło się do wysokiego popytu. Słyszałem też, że niektóre fundusze obligacji zmieniają swój benchmark na obligacje denominowane w dolarach. Moim zdaniem, cena tej obligacji w porównaniu do innych w tym segmencie była właściwa.

[b]Piotr Kołuda, dealer długu w PKO BP:[/b]

O tym, że to jest dobra emisja świadczy chociażby to, że jest to obligacja 10-letnia. Nawet takie kraje jak Czechy i Słowacja emitowały obligacje 5-letnie, bo emisje na dłuższe terminy są kosztowne. Więc jeśli Polska zdołała sprzedać obligacje po 290 punktów bazowych powyżej amerykańskich, to jest to bardzo dobra cena. Są różne opinie na rynku, ale moim zdaniem ta emisja to duży sukces. Nie ma teraz tak długich emisji więc trudno to porównywać. To, że zebrano 8 miliardów popytu dobrze wróży podobnym przyszłym emisjom. Podczas emisji papierów w kraju ministerstwo nie będzie musiało akceptować wszystkich cen, bo będzie miało poduszkę finansową w wysokości ponad 6 miliardów złotych.[/ramka]

Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja
Okiem eksperta
Czy Polacy inwestują dobrze?
Okiem eksperta
Wakacje nigdy nie są nudne
Okiem eksperta
Panika po mało znaczącej informacji – bolączka inwestorów