IDMSA: Waluty: Minorowe nastroje

Końcówka tego tygodnia może przebiegać w bardziej minorowych nastrojach. Słabszy sentyment w dniu wczorajszym pojawił się po publikacji gorszych niż oczekiwano danych z amerykańskiego rynku nieruchomości

Publikacja: 25.09.2009 11:45

W sierpniu liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym spadła o 2,7%. Ponadto Fed zapowiedział, że stopniowo będzie ograniczał skalę programów pomocowych mających na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu płynności finansowej instytucji finansowych. Waluta amerykańska zyskiwała istotnie na wartości. W dniu dzisiejszym skala umocnienia dolara powinna być uzależniona od zachowania zagranicznych indeksów akcji, z technicznego punktu widzenia korekta na dolarze powinna być kontynuowana. Indeks dolarowy obronił wsparcie w rejonie 76,00. Na indeksach akcji zostały przełamane krótkoterminowe wsparcia, co również może sprzyjać pogłębieniu korekty. Słabość rynku powinna zostać potwierdzona również w dniu dzisiejszym.Pogorszenie sentymentu na rynkach akcji odbija się negatywnie na kursie PLN. Złoty najprawdopodobniej w dniu dzisiejszym będzie testował ostatnie minima. Z wczorajszego protokołu RPP wynika, że Rada w najbliższym czasie będzie monitorowała sytuacje gospodarczą i perspektywy inflacyjne i nie zmieni stóp. W przyszłości jednak Rada powinna skłaniać się do zacieśniania polityki monetarnej.W dniu dzisiejszym poznamy kolejne ważne dane z gospodarki amerykańskiej dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku i sprzedaży nowych domów. Opublikowany zostanie również indeks nastroju uniwersytetu Michigan.

EURPLNPogorszenie sentymentu na rynkach akcji przełożyło się negatywnie na notowania złotego, który tracił istotnie na wartości. W najbliższym czasie powinny być testowane okolice maksimum lokalnego na poziomie 4,2480. Najbliższym wsparciem (4,1680) pozostają okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, zbiegającej się z krótkoterminową linią trendu. Strefę oporu w rejonie 4,2780-4,2890 wyznacza zniesienie 41,4% całości fali spadkowej z początku czerwca tego roku oraz projekcja 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 4,2480 .

EURUSDEurodolar ustanowił w dniu wczorajszym nowe minimum, tym samym testując linie wsparcia poprowadzoną po ostatnich minimach lokalnych. Deprecjacja euro kontynuowana była w okolice minimum z 21 wrześnie tego roku. Kurs zatrzymał się tuż powyżej zniesienia 38,2% całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,4175. Opór w rejonie 1,4740-50 powinien zostać obroniony w przypadku kontynuacji ruchu korekcyjnego na dolarze. Większej zmienności na tej parze powinniśmy spodziewać się po publikacji danych z USA.

GBPUSDW dalszym ciągu utrzymuje się presją na walutę brytyjska. GBPUSD przetestował psychologiczny poziom 1,60 i znalazł wsparcie na poziomie 1,5930 wynikającym z rozszerzenia 161,8% zniesienia całości impulsu korekcyjnego z poziomu 1,6135. W obecnej sytuacji technicznej spodziewamy się kontynuacji ruchu spadkowego w rejon 1,5800 w najbliższym czasie. Opór znajduje się w okolicy 1,6200. Pomimo oznak nie wielkiego ożywienia gospodarki brytyjskiej, kondycja sektora bankowego pozostaje słaba.

USDJPYWaluta japońska powróciła w okolice ostatnich maksimów. Zadziałał opór na poziomie 91,70 w postaci zniesienia 61,8% całości ruchu spadkowego z poziomu 92,52 w okolice 90,35. Notowania USDJPY powróciły w okolice ostatniego minimum w rejonie 90,35. Taki układ techniczny stwarza możliwość przetestowania ostatnich wsparć i umocnienia jena w rejon 89,00.Dziś w nocy zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Japonii.

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy