TMS: Dzisiaj decyzja RPP w sprawie stóp

Wczorajsza sesja na rynku złotego przebiegała pod znakiem osłabienia krajowej waluty względem euro oraz dolara. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN wzrosły wczoraj o odpowiednio: 1,5% oraz 2,1%.

Publikacja: 30.09.2009 11:20

Tomasz Regulski, TMS Brokers

Tomasz Regulski, TMS Brokers

Foto: TMS Brokers

Notowania złotego względem euro po raz kolejny zbliżyły się do szczytu z bieżącego miesiąca, który staje się coraz silniejszym oporem. Z kolei kurs USD/PLN doszedł w okolice poziomu 2,9180, po czym częściowo odreagował ten ruch. Złoty w dalszym ciągu pozostaje stosunkowo najsłabszą walutą naszego regionu.

Dzisiejszą sesję notowania EUR/PLN rozpoczęły w pobliżu poziomu 4,2350, z kolei dolar względem złotego wyceniany był na otwarciu notowań w Europie na 2,8900. Dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Według oczekiwań uczestników rynku RPP utrzyma koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie. Jutro z kolei odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU, podczas którego podjęta zostanie decyzja w sprawie dywidendy. Wypłata zysku przez tego największego polskiego ubezpieczyciela wywiera w ostatnim czasie znaczącą presję deprecjacyjną w notowaniach złotego.

Podczas gdy w ostatnim czasie złoty tracił na wartości, notowania korony czeskiej oraz forinta węgierskiego zachowywały się stabilnie. Pozytywnie na notowania węgierskiej waluty wpływ miał wczorajszy komunikat agencji ratingowej Moody’s, w którym instytucja ta stwierdziła, że możliwe jest podniesienie ratingu dla Węgier. W ocenie agencji gospodarka węgierska wykazuje oznaki ożywienia, zwłaszcza w sektorze wytwórczym oraz eksporcie. Pozytywnie został również oceniony fakt, że rząd przedstawia kolejne programy redukcji zadłużenia budżetowego.

Kurs EUR/USD do końca wczorajszej sesji europejskiej kontynuował spadki. Zdołał on dotrzeć do poziomu 1,4525. W trakcie notowań w Ameryce obserwowaliśmy częściowe odreagowanie tej zniżki. Odreagowanie to było kontynuowane również w trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej. Wtedy to kurs EUR/USD wybił się górą z kilkudniowego kanału spadkowego. Tym samym szanse na kontynuację zniżki w ramach korekty wzrostów z pierwszych trzech tygodni września uległy zmniejszeniu. W najbliższych godzinach w notowaniach euro względem dolara będziemy prawdopodobnie obserwować konsolidację. Inwestorzy będą wstrzymywać się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na pierwsze wrześniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Zostaną one przedstawione o godz. 14.15 w raporcie ADP o zmianie zatrudnienia poza sektorem rolniczym w przedsiębiorstwach prywatnych.

Na rynek napłyną dzisiaj również inne istotne dane z największej gospodarki. O godz. 14.30 poznamy trzeci, finalny odczyt danych z USA na temat PKB w II kwartale, natomiast o 15.45 zostanie zaprezentowany indeks Chicago PMI. Wcześniej, bo o godz. 11.00 będzie miał miejsce wstępny odczyt inflacji konsumentów we wrześniu ze strefy euro. Wskaźnik ten, z uwagi na oczekiwania inwestorów na raport ADP, będzie miał prawdopodobnie ograniczony wpływ na kurs EUR/USD.Na rynek napłynęły już dzisiaj dość dobre dane z Australii. Sprzedaż detaliczna wzrosła tam w sierpniu o 0,9% m/m, podczas gdy oczekiwania zakładały zwyżkę o 0,6%. Wyższy od prognoz odczyt tego wskaźnika zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Australii. Obecnie szanse na to, że koszt pieniądza zostanie tam podwyższony do końca br. przynajmniej o 25 pb ocenia się na niemal 100%. Oczekiwania te przekładają się na wzrost wartości dolara australijskiego. Dzisiaj kurs AUD/USD wybił się górą z kilkunastodniowego kanału konsolidacji i znalazł się na najwyższym poziomie od sierpnia 2008 r.

Sporządzili:

Michał Fronc

Tomasz Regulski

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy