FMCM: Rynek będzie pod wpływem danych

Publikacja: 30.09.2009 10:08

Korekta czy zwrot?

Kurs EUR/USD po wczorajszym odbiciu od rejonu wsparcia w okolicy poziomu 1,4530 dziś znajduje się ponad 1,46. Teraz będą ważyły się dalsze jego losy, ponieważ inwestorzy będą musieli zdecydować, czy to jedynie korekta ostatnich spadków, czy być może początek kolejnej fali aprecjacji euro. Dużo będzie zależało od dzisiejszych publikacji makro, ponieważ mogą one w znacznym stopniu wpłynąć na nastroje rynkowe. Obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,4617.

Złoty nad i pod oporem

Wczorajsze częściowe umocnienie dolara miało ponownie negatywny wpływ na naszą walutę. Kursy par złotowych znalazły się na poziomach, których nie notowaliśmy już od około 3 tygodni. W przypadku pary USD/PLN doszło do przebicia istotnego poziomu oporu, co stwarza zagrożenie silniejszej kontynuacji tego ruchu. Z kolei para EUR/PLN utrzymuje się cały czas tuż pod swoim ważnym oporem, dzięki czemu można stale mieć nadzieję, że kurs ostatecznie się od niego odbije i wróci niżej. Aktualnie para USD/PLN znajduje się na poziomie 2,8986, a EUR/PLN 4,2398.

Dziś ważne dane

Dzisiejsza sesja dostarczy inwestorom sporej dawki emocji, ponieważ czekają nas ważne publikacje makro. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 11:00 i będzie dotyczyła wstępnych danych o inflacji CPI ze Strefy Euro. Rynek oczekuje, że ustabilizuje się ona na poziomie z poprzedniego miesiąca, czyli -0,2% r/r. Następnie o 14:15 poznamy wielkość zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wg ADP. Po raz kolejny oczekiwania są lepsze od poprzedniego odczytu. Tym razem spodziewany jest spadek liczby etatów o 210 tys. (poprzednio -298 tys.). Chwilę później, bo o 14:30, opublikowane zostaną dane ostateczne na temat dynamiki PKB w USA za II kwartał. Oczekuje się rewizji poprzedniego odczytu z poziomu -1,0% r/r do

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja