IDMSA: Huśtawka nastrojów

Rynki w dniu wczorajszym pozostawały pod wpływem publikowanych danych makroekonomicznych z gospodarki USA. Generalnie obserwowaliśmy odwrócenie sentymentu do dolara w czasie sesji amerykańskiej, który tracił na wartości w dalszej części dnia.

Publikacja: 30.09.2009 12:04

Pomimo lepszego odczytu indeksu Case-Shiller wskazującego, że ceny nieruchomości w 20 największych metropoliach USA rosły w lipcu szybciej niż oczekiwano, klimat inwestycyjny pogorszył spadek indeksu nastrojów konsumentów przygotowany przez instytut Conference Board. Wszelkie próby umocnienia dolara są jak na razie krótkotrwałe, co świadczy o utrzymującym się słabym sentymencie do waluty amerykańskiej.

Na rynku krajowym złoty tracił na wartości i utrzymywał się do końca dnia blisko ostatnich minimów lokalnych. Naszej walucie z pewnością nie pomogły prognozy NBP na 2010r dotyczące poziomu deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego.

W dniu dzisiejszym w centrum uwagi pozostaje raport ADP o zmianie zatrudnienia, będący prognostykiem piątkowego raportu z rynku pracy w USA. Analitycy oczekują, że w sektorze prywatnym ubyło 200 tysięcy miejsc pracy. Wszelkie oznaki poprawy w tym sektorze powinny zostać pozytywnie odczytane przez rynek, gdyż ożywienie w realnej gospodarce powinno dać podstawy do trwałego wzrostu gospodarczego. Oprócz tego zostaną opublikowane końcowe dane na temat PKB w drugim kwartale oraz indeks obrazujący aktywność sektora wytwórczego w rejonie Chicago.

[srodtytul]EURPLN[/srodtytul]

Eurozłoty oscyluje w dniu dzisiejszym blisko ostatnich maksimów lokalnych. Przełamanie szczytu w 9 września 2009r powinno przyczynić się do kontynuacji wzrostów na tej parze w rejon 4,2660, gdzie przebiega górne ograniczenie obecnego zakresu wahań. Jak na razie kurs znajduje się lekko powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 4,20. W średnim terminie istotnym wsparciem pozostają okolice 4,1300.

[srodtytul]EURUSD[/srodtytul]

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami USD umocnił się w dniu wczorajszym w czasie sesji europejskiej w strefę wsparcia w rejonie 1,4520, gdzie przebiegało dolne ograniczenie kanału spadkowego. Sentyment do waluty amerykańskiej odwrócił się w dalszej części dnia, kiedy to dolar testował tym razem okolice górnego ograniczenia kanału. W dniu dzisiejszym nastąpiło wyłamanie górą z tego zakresu, wobec czego poziom 1,46 ponownie powinien działać jako wsparcie. Opór w postaci 50% zniesienia fib całości ostatniej fali spadkowej znajduje się na poziomie 1,4684.

[srodtytul]GBPUSD[/srodtytul]

Obrona wsparcia na poziomie 1,5680 przyczyniła się do korekty ostatnich silnych spadków na tej parze. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest odreagowanie w okolice 1,6136, gdzie znajduje się zniesienia 38,2% całości ruchu spadkowego z poziomu 1,6737. Końcowe dane na temat PKB w II kwartale okazały się nieco lepsze niż oczekiwano. Dziś z kolei notowania GBPUSD powinny pozostawać pod wpływem publikowanych danych z gospodarki amerykańskiej.

[srodtytul]USDJPY[/srodtytul]

Dziś w nocy poznaliśmy lepsze dane na temat indeksu aktywności w sektorze usług i przemysłu. Bank Japonii widzi poprawę sytuacji gospodarczej, jednak w dalszym ciągu czynnikami ryzyka pozostają rosnące bezrobocie i deflacja. Jak na razie jednak wzrosty na parze USDPY są dość ograniczone. Para znalazła opór w postaci 50% zniesienia fib całości spadków z poziomu 92,52 w okolice minimum lokalnego. Pogłębienie spadków na USDJPY może nastąpić dopiero po zanegowaniu formacji młotka na wykresie dziennym w rejonie 88,20.

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy