Wczorajsze osłabienie krajowej waluty miało miejsce na fali pogorszenia nastrojów inwestycyjnych na światowym rynku oraz spadków w notowaniach eurodolara. Czynnik globalny był istotną przyczyną obserwowanej wczoraj deprecjacji walut w naszym regionie. Inwestorów niepokoił również systematyczny spadek wartości korony czeskiej – dotychczas najsilniejszej i najstabilniejszej waluty regionu. Nastroje osłabiła również nowa fala obaw związanych możliwą dewaluacją łotewskiego łata, które pojawiły się po tym jak inwestorzy po raz kolejny zwątpili w szanse na otrzymanie całości pomocy finansowej z połączonych środków MFW oraz Komisji Europejskiej. Ograniczony negatywny wpływ na złotego miały też zawirowania na krajowej scenie politycznej – nie był on jednak duży ponieważ ostatnie problemy rządowe nie stwarzają zagrożenia dla stabilności politycznej naszego kraju.
Sytuacja na rynku zmieniła się popołudniu, kiedy inwestorzy zdecydowali się na realizację części zysków i zamykanie krótkich pozycji na złotym. Lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskiego koncernu aluminiowego Alcoa, wsparły dzisiaj nastroje na giełdach i wywindowały z powrotem w górę notowania eurodolara, którego kurs zwyżkuje dziś rano w okolice 1,4800.
W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD odnotował dość silny wzrost. Dotarł on w okolice poziomu 1,4770. Wciąż ma on potencjał do zwyżki przynajmniej w okolice wrześniowych szczytów usytuowanych w pobliżu 1,4840. Kurs EUR/USD, pozostający barometrem nastrojów rynkowych, zareagował wzrostem na publikację lepszych od prognoz wyników za III kw. amerykańskiego koncernu Alcoa oraz na odczyty dobrych danych z australijskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w Australii nieoczekiwanie spadła we wrześniu do poziomu 5,7%, zatrudnienie wzrosło w tym samym miesiącu najsilniej od niemal dwóch lat. Dane te dały również impuls do umocnienia dolara australijskiego.
Kurs AUD/USD po raz kolejny ustanowił nowe tegoroczne maksima i przekroczył psychologiczną barierę 0,9000. Poprawa sytuacji na rynku pracy w Australii zwiększa szansę na kolejną podwyżkę stóp. Obecnie prawdopodobieństwo tego, że australijski bank centralny podniesie koszt pieniądza o 25 pb już w listopadzie ocenia się na 90%.
Uwaga inwestorów podczas dzisiejszej sesji skupiać się będzie na komunikatach publikowanych po posiedzeniach Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Uczestnicy rynku będą przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak władze monetarne oceniają perspektywy dla poszczególnych gospodarek oraz w jaki sposób zamierzają prowadzić politykę pieniężną w najbliższych miesiącach. Mniej istotne będą decyzje w sprawie stóp procentowych, które prawdopodobnie zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Komunikat ECB zostanie przedstawiony na konferencji prasowej o godz. 14.30, natomiast dokładny moment publikacji komentarza BoE nie jest znany. Decyzję w sprawie stóp pierwsza z wymienionych instytucji przedstawi o godz. 13.45, z kolei druga 45 minut wcześniej.