FMCM: Wzrosty, ale nie dzięki wynikom

Publikacja: 08.10.2009 09:59

[srodtytul]EUR/USD nadal w trendzie wzrostowym[/srodtytul]

Ogłoszone wczoraj wieczorem wyniki firmy Alcoa zaskoczyły inwestorów pozytywnie. Jednak rynek walutowy nie zareagował na te dane zbyt mocno. Dopiero opublikowane w nocy dane z Australii, gdzie sytuacja na rynku pracy uległa wyraźnej poprawie, pomogły wywołać silniejszą falę zmian. Zareagowała większość par walutowych, co dla EUR/USD oznaczało powrót ponad poziom 1,47, a nawet ruch w okolice 1,4750, gdzie znajdujemy się obecnie. Utrzymanie dobrych nastrojów jest obecnie bardziej prawdopodobne, dlatego można oczekiwać, że inwestorzy będą woleli kontynuować ruch w górę.

[srodtytul]Echa decyzji premiera[/srodtytul]

Niestety tym razem wzrosty EUR/USD nie pomogły parom złotowym. Inwestorzy cały czas mają na uwadze wczorajszą decyzję premiera odnośnie dymisji kilku ministrów, a raczej brak decyzji co do ich następców. Odbija się to negatywnie na złotym i będzie trzeba nieco więcej czasu, by większą rolę zaczęły odgrywać pozytywne nastroje globalne. Aktualnie para USD/PLN znajduje się w okolicy poziomu 2,8530, a EUR/PLN 4,2110, ale najbliższe poziomy oporu nadal pozostają w grze.

[srodtytul]Decyzja EBC[/srodtytul]

W dniu dzisiejszym czekają nas dwie ważne wiadomości. Pierwsza z nich to ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Oczekujemy, że EBC pozostawi stopy na poprzednim poziomie, czyli 1%. Tradycyjnie o 14:30 odbędzie się konferencja prasowa, na której Jean Claude Trichet przedstawi uzasadnienie tej decyzji. O tej samej porze czeka nas jeszcze publikacja danych na temat liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Spodziewany jest niewielki ich spadek z 551 tys. poprzednio do 540 tys. obecnie.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja