FMCM: Wypowiedzi kierowały rynkiem

Publikacja: 09.10.2009 09:39

[srodtytul]Trichet i Bernanke[/srodtytul]

Wczorajsze popołudnie przyniosło spore zamieszanie na głównej parze walutowej. Najpierw komentarz Trichet’a wywołał mocno podwyższone wahania kursu, który początkowo dotarł do poziomu 1,48, a następnie spadł w okolice 1,4720 by ponownie wzrosnąć, tym razem ponad 1,48. Jednak później pojawiła się wypowiedź Bena Bernanke, którego zdaniem ze względu na polepszającą się sytuację w gospodarce należy zastanowić się nad rozpoczęciem zacieśniania polityki monetarnej. Te słowa stały się impulsem dla inwestorów do kupowania amerykańskiej waluty, co w efekcie doprowadziło do spadku kursu EUR/USD w rejony 1,47. Aktualnie znajdujemy się na poziomie 1,4726.

[srodtytul]Złoty próbuje się bronić[/srodtytul]

Polska waluta trzeci dzień z rzędu zaczyna od deprecjacji. Kursy EUR/PLN i USD/PLN już zbliżyły się do wczorajszych maksimów, ale póki co poziomy te nie zostały przebite, co daje nadzieje, że doczekamy się powrotu niżej. Niestety będzie to wymagało poprawy sytuacji na głównej parze, a w chwili obecnej będzie o to trudno. Ponadto należy pamiętać, że dziś kończy się tydzień, a to sprzyja większym ruchom na rynku walutowym. Obecnie kurs EUR/PLN wynosi 4,2404, a USD/PLN 2,8767.

[srodtytul]Dane o handlu z USA[/srodtytul]

W ostatni dzień tygodnia inwestorzy mogą liczyć jedynie na jedną nieco bardziej istotną publikację makro, choć nawet jej wpływ na zachowanie par walutowych będzie mocno ograniczony. O godzinie 14:30 napłyną dane o bilansie handlu zagranicznego USA. Prognozy wskazują na wzrost deficytu z poziomu -31,96 mld USD do -33 mld USD. Nie jest to zatem znaczna zmiana, więc tym bardziej inwestorzy nie powinni przykładać do tej informacji zbyt dużej wagi.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja