FMCM: Złoty stracił przez politykę

Publikacja: 09.10.2009 17:21

[srodtytul]Garstka danych ze świata[/srodtytul]

Kończący się tydzień przyniósł niewiele nowych wiadomości. Najważniejszymi były odczyty indeksów aktywności gospodarczej w sektorze usług zarówno w Strefie Euro jak i Stanach Zjednoczonych. W obu przypadkach indeks osiągnął wartość 50,9 pkt., choć oczekiwania rynkowe nieco się różniły. Bardziej pozytywnie zaskoczyły dane z Europy, co sprzyjało umocnieniu wspólnej waluty. Ponadto poznaliśmy dynamikę sprzedaży detalicznej w Strefie Euro, która wyniosła zgodnie z oczekiwaniami -2,6% r/r, a także ostateczny odczyt europejskiej dynamiki PKB za II kw. (została zrewidowana symbolicznie w górę do poziomu -4,8% r/r).

[srodtytul]Czyżby zmiana polityki monetarnej USA?[/srodtytul]

W tym tygodniu odbyło się także posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na poprzednim poziomie 1%. Decyzji tej towarzyszył komentarz przewodniczącego EBC, w którym ponownie znalazło się stwierdzenie o zakotwiczonych oczekiwaniach inflacyjnych. Jednak dużo ważniejsze dla rynku okazały się słowa o wspieraniu starań Stanów Zjednoczonych mających na celu wzmocnienie dolara. Ponadto, tego samego dnia Ben Bernanke powiedział, że być może nadszedł czas na rozważenie rozpoczęcia podwyżek stóp w USA, ponieważ widać wyraźne sygnały, że gospodarka ma się dużo lepiej.

[srodtytul]Wzrosty EUR/USD[/srodtytul]

Znacząca większość tego tygodnia stała pod znakiem aprecjacji euro wobec dolara. Kurs EUR/USD odbił się od zeszłotygodniowego minimum i dotarł w okolice poziomu 1,48. Dopiero piątkowa sesja przyniosła cofnięcie w wyniku czego kurs znalazł się w okolicy poziomu 1,4730.

[srodtytul]Zmiany w rządzie[/srodtytul]

Ostatnie dni nie przyniosły żadnych nowych danych z polskiej gospodarki. Miało miejsce jednak inne ważne wydarzenie. W środę premier Tusk poinformował na konferencji prasowej, że w związku z ujawnioną niedawno aferą do dymisji podali się ministrowie: Czuma, Schetyna oraz Szejnfeld. Ponadto premier ogłosił, że rozpocznie procedurę odwołania szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Wiadomość ta, a konkretniej brak nazwisk potencjalnych następców wywołało znaczne osłabienie polskiej waluty. W rezultacie kursy par złotowych wzrastały do końca tygodnia i pod koniec piątkowej sesji europejskiej para EUR/PLN znajdowała się w okolicy poziomu 4,25, a USD/PLN poziomu 2,8860.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy