FMCM: Giełdy w USA zaliczyły nowe szczyty

Publikacja: 13.10.2009 09:45

Czyżby kontynuacja dobrych nastrojów?

Wyraźnie dobre nastroje na światowych giełdach pomogły wczoraj parze EUR/USD wzrosnąć w okolice poziomu 1,48. Dotychczas kurs jedynie chwilowo przebił się wyżej, a obecnie oscyluje wokół 1,4780. Dzisiejsza sesja przyniesie ważne dane o nastrojach wśród inwestorów w Niemczech, co może być kolejnym impulsem do podtrzymania trendu wzrostowego. Ważne jednak będzie w dalszym ciągu zachowanie inwestorów giełdowych, gdyż obrazuje ono aktualne nastroje jeśli chodzi o podejmowanie ryzyka.

Odbicie w dół na złotym

Zdecydowana poprawa sytuacji miała wczoraj miejsce na parach złotowych. Zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN po porannych wzrostach i południowej stabilizacji przesunęły się zdecydowanie niżej. Zamknięcie wypadło w pobliżu dziennych minimów, co daje nadzieje, że ruch ten będzie kontynuowany podczas dzisiejszej sesji. Aktualnie kurs EUR/PLN wynosi 4,2196, a USD/PLN 2,8528. Dziś premier ma oficjalnie ogłosić nazwiska nowych ministrów. Jeśli przypadną one rynkowi do gustu, to umocnienie złotego może być jeszcze silniejsze.

Nastroje inwestorów

Dzisiejsza sesja przyniesie inwestorom dwie publikacje makro, z których jedynie pierwsza może mieć większy wpływ na zachowanie inwestorów. O godzinie 11:00 poznamy aktualną wartość indeksu ZEW. Prognozy wskazują na jego wzrost z poziomu 57,7 pkt. poprzednio do 58,3 pkt. obecnie. Ewentualny jeszcze wyższy odczyt z pewnością przyczyniłby się do wzrostu wartości euro. Z kolei o 14:00 opublikowane zostaną dane o saldzie rachunku obrotowego w Polsce. Oczekuje się spadku deficytu z 565 mln EUR do 165 mln. Ta wiadomość nie powinna jednak mieć wpływu na zachowanie par złotowych.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja