Niezdecydowanie na wysokim poziomie

Publikacja: 16.10.2009 10:24

[srodtytul]Wyniki IBM i AMD[/srodtytul]

Wieczorne wzrosty kursu EUR/USD zawdzięczać można głównie pozytywnym wiadomościom z amerykańskich spółek z sektora technologicznego. Zarówno IBM jak i AMD ogłosiły, że ich sprzedaż w trzecim kwartale była większa od oczekiwań. Poprawiło to nastroje, które po wynikach Nokii i Citigroup nie były najlepsze. W efekcie kurs EUR/USD na koniec dnia znalazł się w okolicach dziennego maksimum. Jednak sesja azjatycka przyniosła ponowne wyraźne cofnięcie i obecnie znajdujemy się pod poziomem 1,49. Dziś czeka nas kolejny dzień z wynikami finansowymi, dlatego emocji nie powinno zabraknąć.

[srodtytul]Jak zwykle huśtawka[/srodtytul]

Spore zamieszanie ma miejsce na parach złotowych. Wczorajszy wieczór przyniósł zdecydowane umocnienie naszej waluty, dzięki czemu kurs EUR/PLN znalazł się na poziomie 4,18, a USD/PLN na poziomie 2,7933. Jednak nagła zmiana nastrojów na głównej parze walutowej wywołała równie nagły odwrót od złotego i w rezultacie dziś rano poziomy to odpowiednio 4,2119 i 2,8269. Dziś czeka nas publikacja dwóch wskaźników z polskiej gospodarki, ale nie powinny one mieć większego wpływu na złotego, ponieważ dużo ważniejsze będą nadal nastroje globalne.

[srodtytul]Emocjonująca końcówka tygodnia[/srodtytul]

Ostatnia sesja w tym tygodniu, podobnie jak wczorajsza, przyniesie sporą liczbę publikacji. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 11:00 i będzie dotyczyła bilansu handlowego w Strefie Euro. Oczekiwania wskazują na zmniejszenie nadwyżki z 12,6 mld USD poprzednio do 9,7 mld obecnie. Następnie o 14:00 napłyną dane z Polski. Poznamy wówczas dynamikę przeciętnego wynagrodzenia (prognozy wskazują na jej spadek z 3% r/r do 2,9%) oraz dynamikę zatrudnienia (w tym przypadku oczekuje się spadku do -2,4% r/r z -2,2% poprzednio). O godzinie 15:00 opublikowane zostaną dane o napływie kapitału długoterminowego do USA. Rynek spodziewa się, że odczyt wskaże na poziom 11 mld USD, podczas gdy poprzednio wyniósł on 15,3 mld. Następnie o 15:15 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. Oczekujemy, że wyniesie ona 0,2% m/m, czyli mniej niż poprzednie 0,8%. Na koniec tygodnia zaplanowano publikację indeksu nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan. Spodziewany odczyt ma być zgodny z poprzednim, czyli 73,5 pkt. Taka ilość istotnych publikacji z pewnością będzie miała wpływ na zachowanie inwestorów, dlatego warto śledzić reakcje na poszczególne wyniki.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy