Kurs tej pary walutowej zniżkował z poziomu 1,4960 w okolice 1,4850, a umocnieniu amerykańskiej waluty towarzyszyły także spadki na światowych giełdach.
Z informacji, jakie napłynęły dziś na rynek warto wspomnieć o odczycie wielkości bilansu handlu zagranicznego dla strefy euro, który wyniósł w sierpniu 1 mld euro, podczas gdy rynek oczekiwał wyniku na poziomie 7,8 mld euro. Dane te odzwierciedlają negatywny wpływ umocnienia się europejskiej waluty względem dolara na eksport państw z Eurolandu.
Jeśli sytuacja na rynku walutowym utrzyma się, można spodziewać się wolniejszego tempa wzrostu gospodarek wspólnoty. W dalszej części dnia opublikowana została wielkość produkcji przemysłowej w USA, która wzrosła we wrześniu o 0,7% m/m, podczas gdy prognozowano zwyżkę jedynie o 0,2% m/m. Z kolei gorzej od oczekiwań wypadł Indeks Uniwersytetu Michigan, który uplasował się w październiku na poziomie 69,4 pkt przy oczekiwanym wyniku 73,5 pkt.
Na krajowym rynku walutowym obserwować dziś można było spadek wartości złotego względem euro oraz dolara. Kursy par walutowych EUR/PLN oraz USD/PLN na zakończenie sesji europejskiej kształtowały się w okolicach poziomów odpowiednio: 4,2130 oraz 2,8330. Dziś również opublikowane zostały dane dotyczące wielkości wynagrodzeń w Polsce, które wzrosły we wrześniu o 3,3% r/r jednak uwzględniając poziom inflacji, pensje w ujęciu realnym uległy zmniejszeniu.
W przeciągu całego tygodnia złoty zachowywał się stosunkowo słabo, uwzględniając skalę wzrostów eurodolara oraz zwyżki zarówno na światowych giełdach jak i krajowym rynku kapitałowym.