FMCM: Szczyt G20 bez konkretnych wyników

Publikacja: 09.11.2009 08:47

[srodtytul]Osłabienie dolara[/srodtytul]

Weekendowe spotkanie ministrów finansów – szczyt G20 – po raz kolejny nie przyniosło większych zmian w nastawieniu do rządowych programów pomocowych oraz rynku walutowego. Ponadto opublikowany został raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w którym znalazło się stwierdzenie, że amerykańska waluta nadal pozostaje po silnej stronie. Te dwa czynniki utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że stopy procentowe w USA jeszcze długo pozostaną niskie, przez co dolar rozpoczął tydzień od spadków. Aktualnie para EUR/USD znajduje się na poziomie 1,4954. [srodtytul]Wypowiedź Kozińskiego[/srodtytul]

Na parach złotowych utrzymuje się trend aprecjacji naszej waluty. Dziś rano pojawiła się wypowiedź wiceprezesa NBP, którego zdaniem do końca roku kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się w pobliżu poziomu 4,20. Dodatkowo Koziński stwierdził, że Polska może przystąpić do systemu ERM2 nie wcześniej jak za dwa lata. Wypowiedź tę można traktować w pewnym sensie jako komentarz NBP do ostatnio pojawiających się zapowiedzi przedstawienia w połowie 2010 roku przez rząd Narodowego Planu przyjęcia euro. Warto w tym momencie wspomnieć, że już jeden harmonogram rząd przedstawił, ale nie udało się go zrealizować. Aktualnie para EUR/PLN znajduje się w pobliżu poziomu 4,2260, a para USD/PLN poziomu 2,8270.

[srodtytul]Spokojny początek tygodnia[/srodtytul]

Jedyną wiadomością w dniu dzisiejszym, która może do pewnego stopnia wpłynąć na zachowanie inwestorów będą dane z gospodarki niemieckiej dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej. Rynek oczekuje, że wyniesie ona 1% m/m, podczas gdy poprzednio wyniosła 1,7%. Poza tym będzie brakowało istotnych publikacji, dlatego dzisiejsza sesja może mieć nieco spokojniejszy przebieg.

Okiem eksperta
Co przyniesie słaby dolar?
Okiem eksperta
Kwantowa przyszłość na kredyt
Okiem eksperta
Inflacja nieznacznie w górę. Co zrobi RPP?
Okiem eksperta
2900 pkt na wykresie WIG20 w zasięgu wzroku?
Okiem eksperta
Geopolityczny strach przegrywa z apetytem na ryzyko
Okiem eksperta
Rekord S&P 500 tuż-tuż?