Po traumatycznej drugiej połowie 2008 r. dla złotego analitycy dość ostrożnie prognozują przyszłe tendencje na rynku. Tym bardziej że rok 2009 upłynął pod znakiem dużych wahań polskiej waluty wobec euro i dolara, wywołanych przede wszystkim przez czynniki światowe.
Po zbliżeniu się do poziomu 5 zł za euro w lutym zaczęła się jednak stopniowo umacniać. Tendencję aprecjacyjną było widać zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy to złoty zyskał wobec euro około 30 groszy. Od tego czasu kurs oscylował, z większymi bądź mniejszymi wahaniami, wokół 4,20 EUR/PLN.
[srodtytul]Carry trade działa i na złotego[/srodtytul]
Notowaniom złotego pomógł przede wszystkim rosnący optymizm na światowych rynkach. Dilerzy podkreślają, że duzi gracze, kuszeni wyższymi zarobkami na rynkach wschodzących, chętniej w takiej sytuacji wykorzystują możliwości, jakie daje carry trade – czyli pożyczanie pieniędzy na rynkach o niskiej stopie procentowej, aby inwestować je w papiery o wyższej rentowności z tzw. emerging markets.
W przypadku Polski pozytywnie działał także fakt, że byliśmy jedynym krajem Unii Europejskiej, który uniknął recesji. Porównanie zmian notowań złotego z zachowaniem forinta czy korony czeskiej (amplituda we wszystkich przypadkach jest podobna) pokazuje jednak, że inwestorzy nie przywiązują bardzo dużego znaczenia do tego faktu.