Na wykresie notowań USD/PLN można z kolei zauważyć formację odwróconej głowy z ramionami, sugerującej wzrost kursu tej pary walutowej. Linia szyi znajduje się na poziomie 2,8600. W obecnym momencie jest ona testowana, jej przebicie może doprowadzić do zwyżki kursu w okolice 2,9000.
Złoty nie zareagował na wczorajsze dane o inflacji konsumentów, potwierdzające zdecydowane wyhamowanie tempa wzrostu cen w kraju. Indeks CPI wyniósł w marcu 2,6% r/r, podczas gdy jeszcze w styczniu inflacja kształtowała się na poziomie 3,6% r/r. Jest to jeden z argumentów przeciwko podwyżkom stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.
Inwestorzy na regionalnym rynku bardzo spokojnie przyjęli decyzję prezesa Narodowego Banku Czech o rezygnacji ze stanowiska. Z. Tuma ogłosił, iż zrezygnuje ze swej dotychczasowej funkcji z dniem 30 czerwca, czyli osiem miesięcy przed oficjalnym końcem kadencji. Tuma argumentuje swoją decyzję chęcią skrócenia czasu niepewności na rynku, związanej z tym, iż w najbliższym czasie wygasają bowiem kadencje trzech innych członków siedmioosobowej Rady banku.
Obawy związane z sytuacją fiskalną Grecji powróciły na dłużej na rynek. Rentowności obligacji tego kraju utrzymują się na wysokich poziomach (dzisiaj spread pomiędzy 10-letnimi greckimi i niemieckimi papierami dłużnymi wzrósł do 423 bp), co tworzy negatywną presję w notowaniach euro względem dolara. Wczoraj jedynie chwilowo rentowności te odnotowały spadek, po tym, jak Grecja poinformowała, iż pragnie spotkać się z UE, ECB i MFW, by omówić wieloletni program gospodarczy. Niedługo po tym jednak minister finansów tego kraju powiedział, iż wspomniane spotkanie (które ma rozpocząć się 19 kwietnia) nie oznacza chęci rychłej aktywacji pakietu pomocy – w najbliższym czasie środki niezbędne do pokrycia zobowiązań będą w dalszym ciągu pozyskiwane z rynku. Obecny wysoki poziom rentowności greckich obligacji może oznaczać, iż inwestorzy pragną niejako zmusić Grecję do tego, by zdecydowała się ona na przyjęcie pomocy od UE i MFW. Dlatego też, do czasu podjęcia takiej decyzji, sytuacja w notowaniach greckiego długu będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu dość trudna, co może uniemożliwiać większe wzrosty kursu EUR/USD.
Dzisiaj odbędzie się spotkanie ministrów finansów Unii Europejskiej. Będą oni dyskutować na temat wysokich deficytów fiskalnych państw UE. Doniesienia z tego spotkania mogą mieć wpływ na notowania kursu EUR/USD. O godz. 10.10 wartość euro względem dolara kształtowała się w pobliżu 1,3540. W najbliższym czasie kluczowym poziomem dla kursu tej pary walutowej będzie 1,3500. Dopóki kurs pozostaje ponad tą wartością, zachowuje szanse na powrót do wzrostu. Ewentualne przebicie tej bariery będzie jednak silnym sygnałem do spadku.