Dziś dane o produkcji przemysłowej

Publikacja: 20.04.2010 09:59

[srodtytul]Dolar pozostaje mocny[/srodtytul]

Wczoraj brakowało ważniejszych wydarzeń oraz publikacji makroekonomicznych, dlatego na rynku walutowym utrzymywały się piątkowe nastroje sprzyjające umacnianiu dolara. Główna para walutowa zanotowała spadek nawet w okolice poziomu 1,34, choć dzięki lepszym od oczekiwań wynikom firmy Citigroup inwestorom udało się wybronić przed jeszcze większymi spadkami, a nawet odrobić wszystkie straty. Jednak dzisiejszy dzień rozpoczynamy od ponownego umocnienia waluty amerykańskiej, ponieważ obecnie kurs EUR/USD znajduje się na 1,3455. Dziś na rynek napłynie kilka ważnych publikacji, dlatego można liczyć na zwiększoną zmienność.

[srodtytul]Obrona złotego[/srodtytul]

Dzięki ograniczeniu strat przez wspólną walutę poprawie uległa nieco sytuacja na parach złotowych. Wczoraj kurs USD/PLN dotarł już nawet do 2,9150, a EUR/PLN do 3,91, ale ostatecznie straty naszej waluty zostały w sesji amerykańskiej wyraźnie ograniczone. Jedyna wczorajsze dane z polskiej gospodarki okazały się lepsze od oczekiwań, ale dziś inwestorzy będą skupiali się już na produkcji przemysłowej i to jej odczyt może wpłynąć na zachowanie par złotowych. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na 3,8940, a USD/PLN na 2,8930.

[srodtytul]Kolejne dane z Polski[/srodtytul]

Dzisiejszy dzień przyniesie inwestorom kilka istotnych wiadomości. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 10:00 i będzie dotyczyła salda rachunku obrotów bieżących w Strefie Euro. Spodziewany odczyt ma wynieść -5,3 mld EUR, czyli lepiej niż poprzednie -8,1 mld. Następnie o 11:00 poznamy aktualny poziom indeksu ZEW z Niemiec. Jego wartość ma wzrosnąć z poziomu 44,5 pkt do 45,1 pkt obecnie. Z kolei o 14:00 napłyną dwie informacje z Polski. Z jednej strony będą one dotyczyły poziomu inflacji PPI, która ma wynieść -2,5% r/r (poprzednio -2,4%), a z drugiej dynamiki produkcji przemysłowej. W tym przypadku inwestorzy oczekują, że pojawi się odczyt 9,6% r/r, co oznaczałoby pewną poprawę, ponieważ w zeszłym miesiącu dynamika wyniosła 9,2%.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja