Polska waluta pozostała odporna na napływające dziś dane z krajowej gospodarki. Dużo lepiej od oczekiwań wypadł wskaźnik dynamiki produkcji przemysłowej. Produkcja wrosła w marcu o 12,3% r/r, prognozowano natomiast wynik na poziomie 9,6% r/r. Wśród składowych wskaźnika najlepiej wypadł sektor wytwórczy, który odnotował w stosunku rocznym wzrost o 13,6%. Jest to głównie zasługa silnego popytu z zagranicy, który utrzymuje się na wysokim poziomie, pomimo ostatniej fali zdecydowanego umocnienia polskiej waluty.
Interesująca inwestorów kwestia zaproponowania kandydata na stanowisko nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego przez pełniącego obecnie obowiązki głowy państwa Bronisława Komorowskiego nie zostanie najprawdopodobniej rozstrzygnięta do końca bieżącego tygodnia. Według rzecznika B. Komorowskiego, do piątku nie otrzyma on dwóch opinii prawnych, koniecznych by podjąć decyzję o ewentualnym wskazaniu kandydata.
Stabilnie zachowywały się dziś również notowania eurodolara. Kurs EUR/USD konsolidował się w przedziale 1,3450 – 1,3500. Spadek zmienności wspierał ubogi kalendarz publikacji makroekonomicznych. Inwestorzy ponadto czekają na jutrzejsze spotkanie władz Grecji, przedstawicieli Unii Europejskiej, ECB oraz MFW. Będzie na nim omawiana, budząca od kilku tygodni wiele emocji, kwestia pomocy greckiej gospodarce. Dziś nieco większa zmienność może mieć miejsce w czasie wystąpienia szefa Fed Bena Bernanke.
Joanna Pluta
Departament Analiz