Dzisiaj sentyment się dodatkowo poprawił po tym jak pojawiła się informacja, że Grecja zgadza się na dodatkowe cięcia budżetowe, na co naciskał Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz politycy europejscy. W efekcie rynek zaczął pokrywać krótkie pozycje w euro, obawiając się kolejnych pozytywnych dla euro informacji w weekend. Rozszerzony pakiet w wysokości około 120 miliardów euro powinien odroczyć problem finansowania na przyszły rok. W dłuższym terminie może okazać się, że była to ostatnia okazja dla wierzycieli by wyjść z rynku po atrakcyjnych cenach. Większe wsparcie nie zmienia faktu, że Grecja będzie musiała drastycznie zredukować deficyt budżetowy i to nawet przy założeniu częściowej restrukturyzacji długu, żeby wyjść na prostą. Ceny rynkowe obligacji greckich na razie nie wyceniają scenariusza restrukturyzacji. Dzisiaj rentowności spadają i cena ubezpieczenia długu również. Typowy short squeeze przed weekendem.
W dalszej części dnia w centrum uwagi będą dane makroekonomiczne. O 14:30 publikowane będą wstępne dane PKB za I kwartał z USA oraz indeks kosztów zatrudnienia. O 15:45 poznamy odczyt indeksu Chicago PMI, będący prognostykiem indeksu ISM dla przemysłu. Ponadto pojawią się dane o nastrojach konsumentów mierzone indeksem Uniwersytetu Michigan.
Na giełdach obserwujemy ciekawą dychotomię. Z jednej strony nadal bardzo mocno zachowują się parkiety amerykańskie, w szczególności Nasdaq. Z drugiej strony część indeksów europejskich zachowuje się od jakiegoś czasu relatywnie słabo (FTSE, CAC 40). Taką rozbieżność można interpretować jako wynik obaw dotyczących deficytów fiskalnych lub prościej - jako sygnał formowania się średnioterminowych szczytów. Dzisiaj mamy ostatni dzień kwietnia, ciekawe czy potwierdzi się stara maksyma "sell in May and go away" (w wolnym tłumaczeniu: sprzedaj w maju i nie wracaj na rynek).
[srodtytul]EUR/PLN[/srodtytul]
Poprawa sentymentu na rynkach oraz chwilowe uspokojenie atmosfery wokół Grecji pomogło umocnić złotego w kierunku wsparcia przy 3,90 za euro. Krótkoterminowy kanał wzrostowy jest jeszcze utrzymany, ale notowania EURPLN spadły poniżej średnioterminowej linii trendu spadkowego. Najprawdopodobniej złoty pozostanie w szerszym zakresie 3,85-3,95 w najbliższych dniach. Rynek w dalszym ciągu nie jest pewny czy pakiet pomocy dla Grecji "załatwi sprawę" na dłużej czy znowu tylko uspokoi inwestorów w krótkim terminie.