Tegoroczny szczyt na poziomie 1,3860 okazał się wczoraj zbyt mocny do pokonania i kurs EUR/USD zawrócił. Podczas sesji amerykańskiej i azjatyckiej nie został wyznaczony nowy kierunek i notowania eurodolara w godzinach nocnych oscylowały w okolicy 1,38.
Dzisiejsza sesja europejska rozpoczęła się od lekkich wzrostów na tej parze i kurs w godzinach porannych dotarł do poziomu 1,3830. Zachowanie notowań przemawia raczej za kontynuacją wzrostów, dlatego też w ciągu najbliższych sesji powinno dojść do kolejnego testu tegorocznych maksimów. W okolicy godziny 10:00 poznaliśmy indeks PMI dla przemysłu w strefie euro. Pomimo tego, że odczyt wyniósł 59 punktów i okazał się najlepszy ponad dziesięciu lat, główna para walutowa nie zareagowała w widoczny sposób. Bezrobocie w strefie euro spadło w styczniu do 9,9 proc. Prognozowano, że wskaźnik pozostanie na dwucyfrowym poziomie. O godzinie 11:00 poznaliśmy również wstępne dane dotyczące inflacji w krajach strefy. Szacunkowy wskaźnik wzrostu cen wyniósł w lutym 2,4 proc. O godzinie 16:00 uwaga uczestników rynku skupi się przemówieniu Prezesa FED, Bena Bernanke przed Komisją Bankową Senatu.
Będzie ono dotyczyć polityki monetarnej w IV kwartale 2010 roku. Również o 16:00 zostanie opublikowany indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. Złoty w dalszym ciągu lekko umacnia się do głównych walut. Niższy od oczekiwań odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu nie zdołał zmienić tej tendencji.
USD/PLN zniżkuje do poziomu wczorajszych minimów.
Kurs EUR/PLN zbliżył się do szczytu z ubiegłego miesiąca w okolicy 3,9520 co może zapoczątkować chwilowe odbicie na tej parze. Krajowa waluta zyskuje nawet do franka szwajcarskiego, który w ostatnim czasie silnie zwyżkował na fali narastających obaw o stabilność geopolityczną Północnej Afryki. Na kurs złotego może wpłynąć dzisiejsza publikacja węgierskiego planu naprawczego. W raporcie mają znaleźć się głównie szczegóły dotyczące ograniczenia wydatków socjalnych i uproszczenia systemu podatkowego. Program naprawczy dotyczy trzech najbliższych lat, a łączne oszczędności szacunkowo wyniosą 3 – 4 mld USD. Forint węgierski od tygodnia umacnia się do euro i dolara co sugeruje pozytywnie przyjęcie raportu przez uczestników rynku.