Słowa te zwiększyły oczekiwania inwestorów na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb, na zaplanowanym na 7 kwietnia posiedzeniu ECB. W efekcie kurs eurodolara wzrósł powyżej poziomu 1,4100. Sesja azjatycka przyniosła lekkie uspokojenie nastrojów, natomiast przed początkiem handlu w Europie euro ponownie zaczęło się umacniać. Kluczowe okazało się zachowanie inwestorów przy notowaniach eurodolara na poziomie 1,4070. W okolicach tej wartości na rynku międzybankowym istotnie wzrósł wolumen obrotów po czym kurs EUR/USD zaczął wrastać w okolice poziomu 1,4140.
Zachowanie takie świadczyć może o krótkoterminowej przewadze kupujących na rynku głównej pary walutowej. Do czasu decyzji ECB ws. stóp procentowych euro powinno w dalszym ciągu utrzymać przewagę nad notowaniami dolara z perspektywą pokonania poziomu 1,4250. Z zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu S&P/Case-Shiller dla 20 amerykańskich metropolii oraz indeksu Conference Board. W przypadku drugiego wskaźnika oczekuje się wyniku za marzec na poziomie 65 pkt podczas, gdy poprzedni odczyt wyniósł 70,4 pkt. Niższa wartość tego wskaźnika sugerowałaby spadek optymizmu wśród amerykańskich konsumentów.
Wczorajsze przełamanie przez kurs EUR/PLN ważnego poziomu wsparcia 4,0000 póki, co okazało się trwałe. W czasie sesji azjatyckiej oraz tuż przez startem notowań w Europie kurs EUR/PLN próbował powrócić powyżej bariery 4,0000, jednak poziom ten okazał się skutecznym oporem. W pierwszych godzinach handlu na Starym Kontynencie złoty umocnił się względem euro do poziomu 3,9900. Dzisiejsze spadki na europejskich parkietach nie sprzyjają krajowej walucie, jednak mimo to złoty pozostaje relatywnie silny. Prawdopodobnie zbliżająca się decyzja ws. stóp procentowych w Polsce oraz oczekiwania na podwyżkę kosztu pieniądza o 25 pb przekładać będą się na dalsze umocnienie złotego. W przypadku notowań USD/PLN, wciąż ważną strefą wsparcia pozostaje przedział 2,8100-2,8200. Wyjście kursu poniżej tego przedziału stanowiłoby sygnał, przemawiający za dalszym spadkiem notowań USD/PLN.
Sporządził:
Michał Fronc