EUR/USD wzrasta, złoty czeka na dane NBP

W trakcie środowej sesji kurs eurodolara testował poziom 1,4060. Wsparcie to zostało naruszone, jednak ostatecznie poziom ten zatrzymał dalsze osłabienie euro

Aktualizacja: 26.02.2017 22:53 Publikacja: 31.03.2011 11:50

EUR/USD wzrasta, złoty czeka na dane NBP

Foto: TMS Brokers

Wraz z rozwojem sesji za Oceanem euro zaczęło odzyskiwał przewagę nad amerykańską walutą. Wczoraj jeszcze kurs EUR/USD zdołał powrócić powyżej 1,4100, kontynuując w pierwszych godzinach dzisiejszej sesji w Europie zwyżkę, dochodząc do 1,4180. Poranne umocnienie euro wspierane było przez rosnący wolumen, co potwierdza dalszy potencjał wzrostowy. W dalszym ciągu prawdopodobne pozostaje przetestowanie przez eurodolara marcowego szczytu na poziomie 1,4250.

Do czasu posiedzenia ECB, zaplanowanego na 7 kwietnia decyzja ws. stóp procentowych powinna znajdować się w centrum uwagi inwestorów. Po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli europejskich władz monetarnych, których autorami byli m.in. Jurgen Stark oraz Lorenzo Bini Smaghi zdecydowana większość inwestorów spodziewa się podwyżki kosztu pieniądza o 25 pb. Równie ważny, co decyzja będzie także komentarz ze strony prezesa ECB dotyczący dalszego kierunku polityki pieniężnej. Dziś w godzinach porannych opublikowano dane na temat dynamiki sprzedaży detalicznej z Niemiec, która wyniosła w lutym -0,3 proc. m/m, oczekiwano 0,4 proc. m/m. z kolei stopa bezrobocia w tym kraju wyniosła w marcu 7,1 proc.

W dalszej części sesji poznamy odczyt inflacji HICP ze strefy euro. Oczekuje się wyniku na poziomie 2,3 proc. r/r, czyli wciąż powyżej celu inflacyjnego. Faktyczny rezultat powyżej rynkowe konsensusu najprawdopodobniej wsparłby euro, nasilając oczekiwania na podwyżkę stóp. W dalszej części dnia poznamy z USA dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, odczyt indeksu Chicago PMI oraz dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku.

Początek dzisiejszej sesji na rynku złotego przebiega relatywnie stabilnie w stosunku do tego, co mogliśmy obserwować wczoraj w godzinach popołudniowych. Po dynamicznej zwyżce kursu EUR/PLN spowodowanej przez raport HSBC, w którym to bank ten wyraził zaniepokojenie o rozbieżności w bilansie handlowym, dziś kurs tej pary walutowej oscyluje w okolicach 4,0100.

Z kolei notowania USD/PLN w dalszym ciągu konsolidują się w przedziale 2,8200-2,8600. Około godziny 10:30 kurs tej pary walutowej znajdował się na poziomie 2,8300. W przypadku przebicia wsparcia 2,8200 byłby to istotny sygnał, przemawiający za dalszym spadkiem kursu.

Dziś o godzinie 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane na temat rachunku obrotów bieżących za IV kwartał 2010 roku. W przypadku tej publikacji istnieje czynnik ryzyka w postaci korekty ostatnich danych, dotyczących problematycznej wielkości importu. Rewizja wielkości importu w górę, obniżyłaby wielkość pozycji eksport netto, co z kolei zmniejszyłoby wielkość PKB za poprzedni rok. Spowodowałoby to również zwiększenie się relacji długu do PKB rodząc ryzyko przekroczenia progu ostrożnościowego na poziomie 55 proc. Jeśli z kolei wielkość importu nie zostałaby istotnie skorygowana to mogłoby się to stać podstawą do powrotu złotego do aprecjacji.

Sporządził:

Michał Fronc

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum