BGK może skupować krajowy dług

Dzisiejszą sesję złoty rozpoczął od umocnienia w relacji do euro do poziomu 3,9500

Aktualizacja: 26.02.2017 22:16 Publikacja: 08.04.2011 18:24

Michał Fronc, DM TMS Brokers S.A.

Michał Fronc, DM TMS Brokers S.A.

Foto: TMS Brokers

Jednak w kolejnych godzinach kurs EUR/PLN powrócił ponad poziom 3,9600. Ze względu na brak istotnych danych makro z Polski oraz ubogi kalendarz z zagranicy zmienność na krajowym rynku walutowym w czasie handlu w Europie była również ograniczona.

Dość istotna informacja napłynęła na rynek około godziny 17:00. Ministerstwo Finansów poinformowało o przydzieleniu BGK możliwości skupowania polskiego długu na rynku wtórnym. W oficjalnym uzasadnieniu zabieg taki ma na celu ograniczanie wzrostu rentowności polskich obligacji w przypadku wyprzedaży papierów przez inwestorów zagranicznych w sytuacji rosnącej awersji do ryzyka na światowych rynkach. Jednak na usta ciśnie się pytanie, czy Ministerstwo ze względu na duże zaangażowanie zagranicznych inwestorów w polskich dług nie obawia się masowego odpływu kapitału w wyniku opublikowania negatywnych informacji na temat stanu finansów publicznych? Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach może to być dość istotny czynnik ryzyka w notowaniach złotego.

Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara charakteryzowała się zdecydowanie mniejszą zmiennością niż miało to miejsce wczoraj. Pomimo sporego wykupienia rynku, wciąż eurodolar nie wykazuje ochoty do zrealizowania korekty. W godzinach porannych kurs EUR/USD przebił poziom 1,4400, jednak w dalszej części handlu notowania tej pary walutowej, wciąż powracały w okolice 1,4400. Dopiero po godzinie 15:00 eurodolar zdołał trwalej oddalić się od wspomnianego poziomu, dochodząc do 1,4440. Ważnym czynnikiem pozostaje kwestia wypracowania porozumienia przez amerykańskie władze w zakresie planu budżetowego na kolejny rok. Być może dzisiejsze wzrosty na eurodolarze przypisać należy tym razem słabości amerykańskiej waluty, a nie sile euro.

Z zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych o godzinie 10:30 poznaliśmy odczyt inflacji producentów PPI, który wyniósł w marcu 5,4 proc. r/r, oczekiwano 5,1 proc. r/r. Z kolei o godzinie 16:00 opublikowano dane na temat zapasów hurtowników z USA, które wzrosły w lutym zgodnie z oczekiwaniami o 1 proc. m/m. Dane te nie wpłynęły istotnie na kurs eurodolara.

Sporządził:

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum