Nowe szczyty eurodolara

Spadki eurodolara zahamowane zostały w okolicach 1,4380, następnie kurs EUR/USD gwałtownie wystrzelił

Aktualizacja: 26.02.2017 21:55 Publikacja: 12.04.2011 18:28

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.

Foto: TMS Brokers

Od ustanowionego na sesji azjatyckiej dziennego minimum do godzin popołudniowych wzrastał o blisko 1 proc. i kilkunastomiesięczne maksima na poziomie 1,4520. Pod koniec sesji europejskiej eurodolar powracał w okolice 1,4460.

Przed popołudniem dolar gwałtownie umocnił się natomiast w stosunku do funta szterlinga. Kurs w kilkanaście minut spadł z okolic 1,6320 do 1,6230 – była to reakcja inwestorów na zaskoczenie jakim był spadek inflacji w marcu. Tempo wzrostu cen konsumpcyjnych spadło do 4,0 proc. r/r z 4,4 proc. w lutym. W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wyniosła 0,3 proc., miesiąc wcześniej koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał na Wyspach o 0,7 proc. m/m. Prognozowano wzrost inflacji CPI o odpowiednio 4,4 proc. r/r i 0,6 proc. m/m.

Nieoczekiwany, pierwszy od lata ubiegłego roku spadek inflacji może pozwolić brytyjskim władzom monetarnym na odłożenie w czasie decyzji o zwiększeniu kosztu pieniądza. Bank of England obawia się bowiem, że podwyżka stóp procentowych mogłaby zaszkodzić wychodzącej z kryzysu gospodarce. Kluczowy dla decyzji BoE na majowym posiedzeniu będzie odczyt dynamiki PKB w I kwartale, który zaplanowany jest na 27 kwietnia. Po południu dolar odrabiał część strat w stosunku do funta i kurs GBP/USD powracał w okolice 1,6300.

Na krajowym rynku obserwowaliśmy kolejną bardzo spokojną sesję – kurs EUR/USD przez większość dnia konsolidował się w okolicach 3,97. W stosunku do dolara amerykańskiego złoty jest obecnie najmocniejszy od października. Kurs USD/PLN poruszał się dziś w przedziale 2,73- 2,77 i ciągle znajduje się w pobliżu dołków z jesieni 2010. Jutrzejszy odczyt marcowej inflacji konsumenckiej da wskazówkę odnośnie do dalszych decyzji RPP. Znaczny wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych może przyśpieszyć decyzję o podwyżce stóp i przełoży się na umocnienie złotego.

Sporządził:

Bartosz Sawicki

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum