Ceny obligacji pozostały stabilne, czekano na publikację danych makroekonomicznych w środę oraz wyniki aukcji dwuletnich obligacji. W opinii Bratkowskiego optymalna byłaby „podwyżka stóp procentowych na majowym posiedzeniu o 50 pkt bazowych, której powinien także towarzyszyć zdecydowany komunikat, że stopy zostaną bez zmian przez przynajmniej trzy kwartały”.
Deklaracja ta wyraźnie różni się od opinii wygłaszanych przez innych przedstawicieli Rady, jednak wpisuje się w dominującą obecnie jastrzębią retorykę. Równie zaskakujące jak słowa Bratkowskiego były prasowe doniesienia, że deficyt finansów publicznych mógł w 2010 roku wynieść tylko 7,4 proc. PKB, podczas gdy rząd w dalszym ciągu szacuje go na poziomie 7,9 proc., a rynki jeszcze nie tak dawno obawiały się, że przekroczy 8 proc. PKB.
Dziś nastroje na rynku długu będą kształtowane przez dane o inflacji, bilansie płatniczym i aukcję obligacji. W marcu oczekiwany jest wzrost inflacji CPI do 3,8 proc. z 3,6 proc. r/r miesiąc wcześniej. Wyższa inflacja mogłaby ożywić dyskusję o podwyżkach stóp. Bilans płatniczy niezmiennie będzie budzić emocje, mimo że rozwiązanie problemu wysokiego ujemnego salda błędów i opuszczeń spodziewane jest dopiero w czerwcu. Dla rynku długu równie istotnym wydarzeniem będzie też aukcja dwuletnich obligacji o wartości 3,5–5,5 mld zł.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]