Inflacja w Polsce przyśpiesza - co zrobi RPP?

Eurodolar zbliżył się dziś do wczorajszych, kilkunastomiesięcznych maksimów, ale nie zdołał wyjść ponad poziom 1,4520 i podobnie jak wczoraj, pod koniec sesji europejskiej spadał pod poziom 1,4500.

Aktualizacja: 26.02.2017 21:58 Publikacja: 13.04.2011 17:51

Inflacja w Polsce przyśpiesza - co zrobi RPP?

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Dziś na rynek napłynęły istotne dane makro: produkcja przemysłowa w Eurolandzie i sprzedaż detaliczna w USA. W lutym dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro wyniosła 7,3 proc. rok do roku i wypadła znacznie poniżej oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 7,8 proc. Nieco niższa do prognoz okazała się dynamika sprzedaży detalicznej po drugiej stronie Atlantyku, która wyniosła 0,4 proc. m/m.

Warto zwrócić uwagę także na kwartalny raport finansowy, który przedstawił dziś J.P. Morgan Chase. Wiodący amerykański bank zanotował wzrost zysku netto w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 67 proc. Zaprezentowane wyniki będą punktem odniesienia dla całego amerykańskiego sektora bankowego. Wieczorem polskiego czasu zostanie jeszcze opublikowana Beżowa Księga Fed, która zawiera diagnozę stanu największej światowej gospodarki.

Do 4,3 proc. w ujęciu rocznym przyśpieszyła w marcu inflacja konsumencka w Polsce. Odczyt wypadł zdecydowanie powyżej prognoz, które zakładały wzrost cen koszyka dóbr konsumpcyjnych o 3,8 proc. W lutym inflacja konsumencka wyniosła 3,6 proc. Inwestorzy zinterpretowali publikację jako argument przemawiający za bardziej zdecydowaną kontynuacją zacieśniania polityki pieniężnej przez radę Polityki Pieniężnej i w rezultacie złoty gwałtownie się umacniał. Kurs EUR/USD z poziomu 3,9660 spadł w kilka minut w okolice 3,9500.

Już od południa złoty umacniał się także w relacji do dolara amerykańskiego. Kurs na moment spadł nawet w okolice 2,7220 i znajdował się na poziomie najniższym od końca 2009 roku, jednak szybko zawrócił i powracał w okolice 3,7350, które powstrzymały umocnienie rodzimej waluty w końcówce ubiegłego i na początku bieżącego tygodnia. Na reakcję polskich władz monetarnych nie trzeba było długo czekać.

Dobitnie wyraził swoją opinię członek RPP, Jan Winiecki, który stwierdził, że w obliczu takiego tempa inflacji „trzeba będzie działać”. W podobnym tonie wypowiedziała się również Anna Zielińska – Głębocka, która uważa, że podwyżka w maju jest uzasadniona. W związku z tym, należy już chyba stawiać pytanie: „o ile?” - a nie jak dotychczas: „czy?” - zostaną podniesione stopy procentowe w maju.

Sporządził:

Bartosz Sawicki

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum