Grecy straszą Europę, USA z gorszą perspektywą

Aktualizacja: 25.02.2017 21:10 Publikacja: 18.04.2011 17:19

[srodtytul]Negatywna perspektywa dla Stanów[/srodtytul]

Pomimo pustego kalendarium makroekonomicznego dziś na rynku głównej pary walutowej można było zaobserwować sporą zmienność. Od początku sesji europejskiej kurs eurodolara spadła za sprawą prasowych spekulacji o zwróceniu się Grecji do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej z propozycją restrukturyzacji zadłużenia. Mimo zaprzeczeń ze strony rządowej sentyment na rynku coraz bardziej się pogarszał. Notowania greckich CDSów wzrosły o 84 punkty bazowe do poziomu 1220 punktów, a kurs eurodolara obniżył się do wartości 1,4265. Udział w tym spadku miała też mało udana aukcja hiszpańskich obligacji, których rentowność znacznie podskoczyła.

Może to świadczyć o tym, że temat zadłużenia krajów PIIGS powraca i znów zaczyna straszyć inwestorów, co źle wróży jutrzejszej aukcji greckich bonów skarbowych. Na nieoczekiwany zwrot kursu pary EUR/USD miała wpływ sensacyjna wiadomość o obniżeniu perspektywy ratingowej dla Stanów Zjednoczonych. Agencja S&P podała, że zmieniła perspektywę długoterminowej oceny kredytowej ze stabilnej na negatywną, potwierdzając jednocześnie rating USA na poziomie AAA. To spowodowało osłabienie dolara i pozwoliło kursowi na powrót w okolice 1,4350. Nie utrzymał się on tam dług, gdyż strach o przyszłość Strefy Euro okazał się większy i pod koniec europejskich notowań kurs oscylował na poziomie 1,4275.

[srodtytul]Kiepski początek dla złotego[/srodtytul]

Początek świątecznego tygodnia nie był przychylny dla polskiej waluty. W ciągu całej sesji w Europie złoty osłab względem dolara o 2,50%, zaś wobec euro o 1,2%. Na takie zachowanie się par złotowych wpływ miała przede wszystkim rosnąca awersja do ryzyka i wynikające z niej spadki na głównej parze. Doniesienia z peryferyjnych, krajów Strefy Euro znów zmniejszają chęci inwestorów do kupowania bardziej ryzykowniejszych aktywów. Również dzisiejsze komentarze ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej Adama Glapińskiego i Elżbiety Chojnej - Duch miały deprecjonujący wpływ na rodzimy pieniądz. Z ich wypowiedzi wnioskować można, że na najbliższym posiedzeniu zagłosują przeciwko podwyżce stóp.

Argumentem, którym może pomóc im w obronie swojego stanowiska jest dzisiejszy odczyt przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, który wyniósł 4%, czyli o 0,1% niżej od oczekiwań. Z drugiej jednak strony ta wartość nie odzwierciedla faktu ostatniego odczytu poziomu inflacji, który może w najbliższym czasie przełożyć się na wzrost presji płacowej. To jednak nie zmienia faktu, że podwyżka stóp w maju staje się coraz mniej prawdopodobna. Pod koniec sesji za wspólną walutę trzeba było zapłacić 3,9965, a za dolara 2,8005.

[b]Michał Mąkosa

FMC Management[/b]

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum