Zwyżka notowań dolara została w większości przypadków wykorzystana do sprzedaży tej waluty. Wyjątkiem była relacja USD/CAD, gdzie inwestorzy nieco obawiają się wyników dzisiejszych wyborów parlamentarnych- sondaże pokazują, że przewaga rządzących do tej pory Konserwatystów nad lewicującymi Nowymi Demokratami może być symboliczna.
Tym samym po południu EUR/USD zbliżył się w okolice szczytu na 1,4880, w czym dodatkowo pomogły informacje o tym, że jeszcze w tym tygodniu mogą się zakończyć negocjacje z Portugalią ws. pomocy finansowej, oraz kolejne zapewnienia, że kwestia restrukturyzacji greckiego długu nie wchodzi w rachubę.
Część inwestorów zaczęła się także „ustawiać” pod czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wprawdzie nie oczekuje się podwyżki stóp procentowych, ale komunikat najpewniej będzie „jastrzębi”, zwłaszcza po tym, jak wstępna inflacja HICP nieoczekiwanie wzrosła w kwietniu do 2,8 proc. r/r. Oczekiwania, że słabsze dane z USA zachwieją giełdami na razie okazują się być płonne – indeks ISM dla przemysłu wzrósł w kwietniu do 60,4 pkt. (oczek. 60 pkt.), a wydatki na cele budowlane zwiększyły się w marcu o 1,4 proc. m/m (oczek. 0,4 proc. m/m). Tym samym dobre nastroje na rynkach najprawdopodobniej się utrzymają, co będzie szkodzić dolarowi, ale umacniać inne waluty, w tym złotego.
Jutro, mimo, że Polska świętuje, warto będzie zwrócić uwagę na decyzję Banku Australii, odczyt PMI dla brytyjskiego przemysłu, a pojutrze rano na analogiczne wyliczenia dla Polski sporządzane przez Markit/HSBC, a także na dane PMI dla usług w Eurolandzie (dzisiejsze dane dla przemysłu były lepsze). Więcej na temat danych makro, piszę w subiektywnym kalendarzu.
EUR/USD: Trend wzrostowy jest silny, co sprawia, że do wieczora raczej utrzymamy się powyżej 1,4840 (ważnego poziomu, o którym wspominałem rano). To dawałoby szanse na skuteczny atak na ostatnie maksimum w rejonie 1,4880. W takim układzie, jeszcze w tym tygodniu powinien mieć miejsce test okolic 1,50.