Gorsze dane, gorsze nastroje

Środa była dniem przeceny amerykańskiej waluty. Dolar tracił względem euro, jena, franka i funta. Do południa tracił także względem złotego, jednak ostatecznie zyskał. Winne są gorsze nastroje, które spowodowały odpływ kapitału z rynków wschodzących. Na koniec handlu w Warszawie kurs USDPLN wynosił 2,66, EURPLN 3,95, zaś CHFPLN 3,1050.

Aktualizacja: 25.02.2017 20:15 Publikacja: 04.05.2011 19:54

Gorsze nastroje to w dużej mierze efekt słabych danych z USA, szczególnie indeksu obrazującego aktywność w usługach. Indeks ISM w kwietniu przyjął wartość 52,8 pkt. To zdecydowanie mniej niż w marcu (57,3 pkt.) oraz znacznie mniej niż oczekiwał rynek (57,4 pkt.). Podobnie jak w przypadku ISM dla przemysłu za spadek odpowiedzialny jest komponent nowych zamówień, z tym że w przypadku ISM usług spadek w tej kategorii jest szczególnie duży (z 64,1 do 52,7 pkt.). To może oznaczać, iż odreagowanie po słabym pierwszym kwartale (PKB wzrósł tylko o 1,8%, ale w dużej mierze ze względu na wpływ czynników jednorazowych) nie będzie tak silne jak spodziewał się rynek. Raport przełożył się na pogorszenie nastrojów na rynkach akcji, a to zaszkodziło złotemu. Jutro kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie EBC. Bank centralny strefy euro podniósł stopy procentowe w kwietniu i w maju niemal na pewno zrobi pauzę. Dlatego wpływ na rynek tego wydarzenia będzie nieco mniejszy niż w poprzednich miesiącach. Ciągle jednak ważna będzie konferencja prezesa po posiedzeniu. Gdyby zapowiedział on kolejną podwyżkę, euro mogłoby zyskać względem dolara, a to przełożyłoby się na spadek kursu USDPLN.

Kluczowe będą jednak piątkowe dane z rynku pracy USA. Jeżeli i one będą słabsze, na rynkach akcji może pojawić się większa korekta, a to oznaczałoby realizację zysków po długim okresie umocnienia złotego. Nie zmienia to jednak naszego średnioterminowego scenariusza, w którym widzimy umocnienie polskiej waluty.

dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum