Tymczasem na drugim krańcu świata, w Japonii, tamtejszy bank centralny będzie zmuszony dalej wspierać gospodarkę. Nie dość, że wyniki za I kwartał okazały się gorsze od oczekiwań, to jeszcze w dół zostały skorygowane dane za IV kwartał 2010. Można więc postawić tezę, że szeroka dostępność taniego pieniądza wyklucza możliwość dalszej, gwałtownej przeceny na rynku surowców, czy też rozpoczęcia bessy na rynkach akcji. Aczkolwiek nie musi oznaczać silnych wzrostów na tych rynkach.
[srodtytul]Minutki bez zaskoczenia[/srodtytul]
Opublikowany wczoraj protokół z kwietniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie mógł zaskoczyć. Zgodnie z oczekiwania był on utrzymany w gołębim tonie. Sygnalizował, że droga do podwyżek stóp procentowych w USA wciąż jest długa. To co mogło zwracać uwagę, to szerokie omówienie możliwych strategii wycofywania się z ultra luźnej polityki pieniężnej (rekordowo niskie stopy procentowe i rekordowa wartość programu stymulującego gospodarkę). Większość przedstawicieli Rezerwy Federalnej zgodziła się, że gdy przyjdzie czas na zacieśnianie polityki pieniężnej, najpierw należy podnieść stopy procentowe, a później sprzedawać aktywa. Uznali również, że pierwszym krokiem w kierunku normalizacji polityki pieniężnej, będzie zakończenie reinwestowania zapadających papierów zabezpieczonych hipotekami.
Nie było natomiast zgodny co do tego, kiedy rozpocząć proces zacieśniania polityki pieniężnej. Cześć przedstawicieli Rezerwy uważała, że trzeba to zrobić wcześniej niż zakładano. Inni natomiast byli zdania, że zbyt wczesne podjęcie takiej działań może osłabić ożywienie.
W protokole zaznaczono, że dyskusja nt. strategii wyjścia nie oznacza rozpoczęcia odpowiednich działań w najbliższym czasie. O jego gołębim charakterze może też świadczyć fakt, że większość odrzuciła możliwość QE3 w przypadku, gdy nie będzie znacznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej. Dlatego nie jest jeszcze wykluczone, że gdy przyjdzie cykliczne spowolnienie w USA i dane makro ponownie będą rozczarowywać, to dyskusja nad QE3 jeszcze wróci.