Peryferia Strefy Euro wciąż straszą

Obawy związane z restrukturyzacją greckiego zadłużenia, obniżenie ratingu Grecji przez Fitch do B+ z BB+, obniżenie przez S&P perspektyw ratingu Włoch na poziomie A+ do negatywnej ze stabilnej, strach przed finansowymi trupami w szafie w Hiszpanii, a także opublikowane wczoraj gorsze od prognoz wstępne odczyty majowych indeksów PMI dla Niemiec i całej Strefy Euro, zaowocowały w poniedziałek zdecydowaną ucieczką od ryzyka.

Aktualizacja: 25.02.2017 18:26 Publikacja: 24.05.2011 10:42

Marcin Kiepas

Marcin Kiepas

Foto: XTB

Ucierpiał na tym również złoty. Zwłaszcza w relacji do szwajcarskiego franka, za którego w pewnym momencie trzeba było zapłacić ponad 3,20 zł.

[srodtytul]Globalna ucieczka od ryzyka[/srodtytul]

Niemiecki DAX spadł w poniedziałek o 2% do 7121,52 pkt. Francuski CAC40 stracił 2,1% i zamknął dzień na poziomie 3906,98 pkt. EUR/CHF wyznaczył nowy historyczny dołek na 1,2320 (jeszcze w kwietniu para ta testowała poziomy powyżej 1,32). Natomiast EUR/USD naruszyły natomiast psychologiczną barierę 1,40, spadając w pewnym momencie do 1,3969. Atmosfera strachu udzieliła się również inwestorom na Wall Street. Indeks S&P500 spadł o 1,19%, a technologiczny Nasdaq Composite stracił 1,58%.

Inwestorzy przede wszystkim obawiali się o perspektywy krajów peryferyjnych Strefy Euro, co doskonale ilustrowały rosnące spready 10-letnich obligacji tych krajów i niemieckich bundów. Porównując te spready z ich historycznymi wartościami trudno nie zauważyć, że rynki przede wszystkim oczekują pogłębienia problemów Grecji, Irlandii i Portugalii. [srodtytul]Agencje wciąż rozdają karty[/srodtytul]

Agencje ratingowe nie dają o sobie zapomnieć. Wczoraj po zamknięciu rynków europejskich Fitch Ratings obniżył perspektywę ratingu Belgii do negatywnej ze stabilnej, utrzymując długoterminowy rating dla tego kraju na poziomie AA+. Decyzja Fitch podyktowana jest rosnącymi obawami o tempo wprowadzania reform strukturalnych i konsolidacji fiskalnej w sytuacji, gdy od prawie roku Belgia pogrąża się w kryzysie politycznym. Dziś rano przypomniała natomiast o sobie agencja Moody’s, ostrzegając przed możliwością zrewidowania ocen 14 brytyjskich instytucji finansowych. Póki co reakcja funta była chwilowa. Kurs GBP/USD spadł z 1,6113 do 1,6066 dolara, żeby szybko wrócić do punktu wyjścia. Nastroje są jednak tak zmienne, że w każdej chwili ten temat może wrócić.

[srodtytul]Ifo i Goldman Sachs[/srodtytul]

We wtorek o nastrojach na rynkach finansowych w większym stopniu niż agencje może zdecydować zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja indeksu niemieckiego instytutu Ifo. W maju prognozowany jest jego spadek do 110 pkt. z 114,2 pkt. w kwietniu. Silniejszy spadek Ifo, co w sytuacji utrzymujących się wysokich cen paliw, rosnącej inflacji i powracającego kryzysu na peryferiach Strefy Euro nie byłoby niczym dziwnym, mógłby pokopać wiarę w to, że Europa poradzi sobie z kryzysem zadłużenia. Innym ważnym czynnikiem będzie podwyższenie prognoz cen ropy o około 20 dolarów w tym i przyszłym roku przez analityków Goldman Sachs.

[srodtytul]Wtorkowe kalendarium[/srodtytul]

W kalendarium, oprócz wspomnianej publikacji indeksu instytutu Ifo, są jeszcze marcowe dane o zamówieniach przemysłu dla Strefy Euro (godz. 11:00; prognoza: -1,3% M/M) oraz kwietniowe dane o sprzedaży nowych domów w USA (godz. 16:00; prognoza: 300 tys.)

Marcin R. Kiepas

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą
Okiem eksperta
Inteligentne okulary
Okiem eksperta
Czas zapiąć pasy
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem inflacji
Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja