Strach przed inflacją dyktuje podwyższenie stóp

Rada Polityki Pieniężnej tuż przed 14:00 ogłosiła, że podnosi po raz kolejny główną stopę referencyjną o 25 punktów bazowych.

Aktualizacja: 25.02.2017 16:59 Publikacja: 08.06.2011 17:58

Strach przed inflacją dyktuje podwyższenie stóp

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Od jutra więc będzie ona wynosić 4,50 proc., stopa redyskontowa weksli 4,75 proc., a stopa lombardowa 6,00 proc. Decyzja ta została podjęta bez projekcji inflacyjnej, co można tłumaczyć obawą przed prawdopodobnym pikiem inflacyjnym w maju. Podwyżkę stóp możemy interpretować jako działania wyprzedzające, kierowane obawami RPP przed wzrostem inflacji. Stopa inflacji jest na tyle wysoka, że usprawiedliwia tę 4 już w tym roku podwyżkę stóp procentowych – powiedział Marek Belka na konferencji o 16:00. Dodał on także, że nie przewiduje, aby nastąpiło gwałtowne osłabienie PKB Polski, a obecność BGK ograniczyła fluktuację złotego. Ponadto Prezes NBP oznajmił, że Rada zamierza poczekać z dalszym zacieśnieniem polityki monetarnej. W efekcie na podwyższenie stóp procentowych złoty zareagował delikatnym umocnieniem się w stosunku do euro i dolara amerykańskiego, które być może będzie kontynuowane podczas jutrzejszej sesji.

Ostatnie sesje giełdowe stały pod znakiem wyczekiwania na konferencję szefa Fedu. Mimo że z jego ust padły krytyczne słowa, potwierdzające słabszy niż przypuszczano rozwój amerykańskiej koniunktury, to jednak nie wywarły one dużego wpływu na sytuację dolara. W ostatnich godzinach amerykańska waluta umocniła się w stosunku do euro, testując poziom 1,4600. Dodatkowo euro osłabiło się po słabszych danych z Niemiec. Wbrew oczekiwaniom produkcja przemysłowa m/m w kwietniu wyniosła -0,6 proc., w porównaniu do poprzedniego odczytu w wysokości 1,2 proc. Gospodarka niemiecka nie tylko jest ważnym elementem strefy euro ale i wyróżniającą się na tle innych krajów wspólnoty in plus. Dlatego jej spowolnienie pogorszyło nastroje, ale należy pamiętać, że odczyty miesięczne często są wrażliwe na krótkotrwałe wydarzenia i powinny być oceniane przez pryzmat danych kwartalny i rocznych.

Sporządził:

Przemysław Gerschmann

Departament Analiz

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum