[srodtytul]Notowania EUR/USD[/srodtytul]
Na wykresie dziennym eurodolara rynek znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. W ostatnich dniach EURUSD odbił się od zniesienia Fibonacciego przy poziomie 1,4580 i dynamicznie spadł w okolice 1,42. Rynek jest w trakcie przebijania dolnego ograniczenia formacji trójkąta. Trwałe przebicie otworzy drogę do poziomów 1,4000, gdzie znajduje się 61,8 proc. wewnętrznego zniesienia Fibonacciego. Jest to dołek z 23 maja, kiedy to oscylator RSI(9) znajdował się w pobliżu poziomów wyprzedania rynku. W najbliższych dniach scenariusz się może powtórzyć, bowiem już teraz wskaźnik znajduje się tuż nad granicą 30 punktów. W przypadku kontynuowaniu spadków należy obserwować dolne ograniczenia kanału wzrostowego.
[srodtytul]Kluczowe decyzje w sprawie Grecji[/srodtytul]
Miniony miesiąc był szczególnie ważny dla Grecji, której problemy fiskalne coraz bardziej ciążyły strefie euro. W lipcu i sierpniu zapadają w Grecji papiery dłużne o łącznej wartości nominalnej przekraczającej 10 miliardów euro, a kolejne 4 miliardy euro będą musiały zostać wydane na płatności kuponowe. Stąd też rządowi zależało na przeforsowaniu w parlamencie programu oszczędnościowego, którego uchwalenie było warunkiem koniecznym otrzymania piątej transzy pakietu pomocowego, opiewającej na 12 mld euro. Zaproponowane w nim reformy obejmują m.in.: cięcia płac w administracji publicznej, wzrost podatków, zmniejszenie wydatków na obronę oraz budżetu inwestycji publicznych. Do tego wprowadzony będzie tzw. "podatek solidarnościowy", wynoszący do 2015 r. od 1 do 4 proc., wzrośnie podatek od luksusu (samochody luksusowe, jachty, baseny), a także od gazu, wyrobów tytoniowych. Plan zawiera także śmiały program prywatyzacji, na ok. 50 mld euro do 2015 r., obejmujący prywatyzację poczty, portów, lotnisk, loterii i sektora energetycznego. Zaostrzone zostaną kryteria przyznawania zasiłków socjalnych i zasiłków dla bezrobotnych, zmniejszone będą dodatki emerytalne.
Ostatecznie grecki parlament zatwierdził 30 czerwca powyższy plan oszczędnościowy. Za rządowym projektem było 155 posłów, przeciw opowiedziało się 138 osób. Zapewnienie sobie przez Grecje piątej transzy pieniędzy nie rozwiązuje ich problemów fiskalnych. Rząd ateński stara się już od blisko miesiąca o przyznanie kolejnego planu pomocowego, opiewającego na sumę podobnego rzędu co ten zeszłoroczny. Z napływających informacji prasowych wynika, że kształt kolejnego pakietu pomocowego dla Grecji powinniśmy poznać po zaplanowanym na 11 lipca spotkaniu unijnego Komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olliego Rehna z ministrami finansów Eurolandu.